„Witaj, majowa jutrzenko,
świeć naszej polskiej krainie,
uczcimy ciebie piosenką
Która w całej Polsce słynie.
Ref. Witaj Maj, Trzeci Maj,
Dla Polaków błogi raj! X2…”
Uczniowie SP 5 zawsze pamiętają o ważnych dla naszej Ojczyzny wydarzeniach, dlatego podczas godziny wychowawczej oprócz przypomnienia historii tworzyli kotyliony.
Krótki rys historyczny:
Konstytucja 3 maja 1791 roku była pierwszą w Europie oraz drugą (po amerykańskiej) najnowocześniejszą ustawą zasadniczą na świecie. Z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja przez Sejm Wielki wiązały się nadzieje na naprawę upadającego państwa i umocnienie Polski na arenie międzynarodowej. Dawała ona szansę na przeprowadzenie koniecznych reform i miała gwarantować niezależność polityczną od zagrażających Polsce sąsiadów: Rosji, Prus i Austrii. Przeciwnicy Konstytucji 3 Maja, przy pomocy carycy Katarzyny II, utworzyli porozumienie nazywane konfederacją targowicką. Głównym celem ich działalności miało być obalenie postanowień Konstytucji 3 Maja.
W 1792 roku Rosja zdecydowała się na zbrojną interwencję przeciw Polsce. Rozpoczęła się wojna rosyjsko-polska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku 3 maja stał się polskim świętem państwowym (od 1919 roku). Po wojnie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja były w Polsce zakazane. Przywrócono je dopiero w 1990 r. (A.M.)