Uczniowie klas I-III wzięli udział w ciekawych zajęciach z doradztwa zawodowego. Poznali pracę stolarza. Dowiedzieli się w jaki sposób powstają meble. Samodzielnie wbijali gwoździe. Efektem zajęć było strorzenie stolika i krzeseł. Zajęcia były ciekawe, zachęciły dzieci do zainteresowania się drewnem jako naturalnym materiałem do tworzenia mebli i pięknych przedmiotów domowego użytku. (J.G.)
Aktualności
Warsztaty z doradztwa zawodowego.
Dni otwarte w PIĄTCE
4 lutego 2020 roku o godzinie 17.00 w Szkole Podstawowej nr 5 Im. Powstańców Śląskich w Wieluniu odbył się dzień otwarty szkoły, zaadresowany głównie do rodziców i uczniów, przyszłych pierwszoklasistów.
Wśród atrakcji przygotowanych specjalnie na ten dzień, znalazło się przedstawienie w wykonaniu uczniów naszej szkoły zatytuowane "Jak uratować las".
Wtorkowe popołudnie obfitowało również w liczne i ciekawe zajęcia. W tym czasi rodzice zapoznali się z ofertą szkoły. Nasza szkoła jest bezpieczna, przyjazna uczniowi, zatrudnia dobrych, zaangażowanych w swą pracę nauczycieli, potrafiących w razie trudności pomóc każdemu dziecku. Przyszli pierwszacy będą mogli uczestniczyć w cyklicznych zajęciach integracyjnych. Od 11 lutego w każdy wtorek odbędą się zajęcia, które pozwolą dzieciom zaprzyjaźnić się z sobą, poznać szkołę, przyszłych nauczycieli i kolegów.
Konkurs Najpiękniejsza ozdoba choinkowa.
Konkurs przygotowała p. Edyta Garncarek.
IV edycja konkursu biologiczno- chemicznego „Ted’s brain”
Uczniowie szkół podstawowych z Wielunia i okolic przystąpili 28 stycznia 2020 roku do II etapu IV edycji konkursu biologiczno- chemicznego „Ted’s brain” organizowanego przez nauczycielki biologii i chemii I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 8a - Maja Kozłowska i Weronika Sekieta. Ostatecznie po zmaganiach, które obejmowały część teoretyczną i praktyczną z obu przedmiotów I miejsce w konkursie zajęła Weronika Sekieta.
J.Olesińska i I.Szpikowska
XIX Turniej Młodych Chemików
14 stycznia 2020 roku w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury i Sportu w Wieluniu odbył się XIX Turniej Młodych Chemików. Drużyna w składzie: Kozłowska Maja, Sekieta Weronika i Wójcik Weronika reprezentująca naszą szkołę zajęła I miejsce.
I.Szpikowska
Choinka szkolna.
Samorząd szkolny przygotował choinkę szkolną. Choinka odbywała się w trzech grupach wiekowych. Klasy I-III, klasyIV-V i klasy VI-VIII. Dzieci otrzymały pączki zakupione przez Radę Rodziców.
Belgijka nigdy nam się nie znudzi.
Mikołajki w klasie Vd.
Klasa Vd świętowała tegoroczne Mikołajki na zabawie w Parku rozrywki FUN ZONE w Wieluniu. Dwie godziny świetnej zabawy na trampolinach, zjeżdżalniach i innych atrakcjah, zostały uwiecznione na fotografiach, wykonanych przez p. Magdalenę Łuczka, mamę jednego z ucznów z klasy. Na zakończenie dzieci spotkały się z Mikołąjem, który obdarował ich słodkimi upominkami. Wszyscy doskonale się bawili. M. Morawiak
Jasełka szkolne.
Przed Świętami Bożego Narodzenia odbyły się Jasełka szkolne. Dzieci obejrzały przedstawienie bożonarodzeniowe pt.: Mały opiekun zapomnianych zwierząt, w którym wzięli udział uczniowie z klasy IIb i IIc. Scenariusz oparty został na baśni wigilijnej, o tym samym tytule autorstwa Carmen Bernos de Gasztold.
Mikołaj w Piątce.
Samorząd szkolny, tradycyjnie już przygotował Mikołajki szkolne. Klasy odwiedział Mikołaj w asyście elfów i diabełków. Dzieci otrzymywały paczki przygotowane przez rodziców, śpiewały piosenki świąteczne i częstowały się cukierkami zakupionymi przez Radę Rodziców. Ogromną frajdą było ubrudzenie węglem przez elfy. Wszystkie dzieci, a takżę nauczyciele ubrali byli w tym dniu w piękne czewoje stroje i mikołajowe czapki. (J. G.)
Hura, Mikołaj nadchodzi.
Wycieczka do Wrocławia klas: VI1, VI3 i VI5
Pod koniec października klasy szóste wybrały się na wycieczkę do Wrocławia, Uczniowie zwiedzili muzeum wody Hygropolis, obejrzeli Panoramę Racławicką, zwiedzili rynek starego miasta i zakład produkcji cukierków. Opiekunami były panie: Ewa Sobańska, Zofia Pawelec i Joanna Gradowska.
(J. G.)
Szkolenie w zakresie I pomocy.
W dniu 10 października 2019 roku, w Szkole Podstawowej nr5 w Wieluniu, w klasie III d, odbyło się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Szkolenie to przeprowadził Aleksander Hertman. Podczas trwania pierwszej godziny lekcyjnej, uczniowie w/w klasy zapoznali się z różnymi sytuacjami, podczas których może dojść do zagrożenia ich życia. Oglądali poglądowy film, oraz przygotowane przez Alkeksandra Hertmana odpowiednie, zgodne z tematem zajęć, fiszki. Podczas trwanie kolejnej lekcji, uczniowie, pod okiem prowadzącego wykonywali działania praktyczne z zakresu udzielania poszkodowanym pierwszej pomocy. Zajęcia uważam za bardzo przydatne. Aleksander Hertman celująco przygotował się do zajęć. Uczniowie chętnie angażowali się podczas trwania szkolenia.
Wychowawca klasy:
mgr Grażyna Porzezińska -Sztyglic
Wycieczka do Wrocławia klas VI
Pod koniec października klasy szóste: VI1, VI3 i VI5 wybrały się na wycieczkę do Wrocławia. Uczniowie zwierdzili muzeum wody Hydropolis, obejrzeli panoramę racławicką, zwiedzili rynek starego miasta. Opiekunami podczas wycieczki były panie: Ewa Sobańska, Zofia Pawelec i Joanna Gradowska.
(J.G.)
Wystawa Świadkowie mówią w MZW
Uczniowie z naszej szkoły zwiedzali wystawę czasową Świadkowie mówią zorganizowaną przez MZW. Wystawa opowiada o tragicznych wydarzeniach z historii Wielunia 1 września 1939 roku. J. Gradowska
Turniej szachowy.
Zapraszam na Turniej Pamięci Września 29.09.2019.
Gramy, jak co roku w ZS 2 na ul. Traugutta 12.
Tempo gry podane w komunikacie może zostać zmienione na tempo 10 min. + 5 sek. na zawodnika w zależności od liczby zgłoszeń i naszych możliwości (ilość zegarów elektronicznych).
Pozdrawiam i zachęcam do szybkiego zapisywania się do turnieju.
Waldemar Wolniaczyk
Spotkanie z pisarzem.
12 września uczniowie kl. III ai, III b, III c udali się do czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej na spotkanie Wiesławem Drabikiem, autorem książki dla dzieci „Dawno temu w Wieluniu”. Twórca w sposób wyczerpujący opowiedział jak powstała książka, skąd zaczerpnął pomysł, przybliżył losy głównego bohatera wojennego opowiadania. Uczestnicy spotkania otrzymali w prezencie książkę "Dawno temu w Wieluniu" wraz z autografem autora. Aneta Maniak
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
2.września 2019 r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019/2020. Po raz pierwszy naukę rozpoczęli uczniowie trzech klas pierwszych. Wychowawczyniami pierwszaków są panie: Katarzyna Chmielewska, Agnieszka Bryja oraz Iwona Grzelak i Bernarda Łuczak. Wszystkim Uczniom życzymy szczęśliwego, ciekawego i ambitnego roku szkolnego.
Wycieczka w Kotlinę Kłodzką klasy IVd i Va
W pogodny wiosenny poranek 8 maja klasy Va i IVd udały się wraz z wychowawczyniami w Kotlinę Kłodzką. Wyprawa miała charakter przyrodniczo-historyczny. Głównymi punktami programu było zwiedzanie twierdzy w Srebrnej Górze oraz wejście na Szczeliniec.
Po przyjeździe w kotlinę zaczęliśmy wspinaczkę do Twierdzy Srebrnogórskiej – największej twierdzy górskiej w Europie. Dzieci z zapartym tchem słuchały opowieści miejscowego przewodnika o życiu żołnierzy przebywających w tamtych czasach w twierdzy i miały możliwość usłyszenia wystrzału z pistoletu na proch. Szczególnie chłopcy byli zafascynowani tym miejscem i niechętnie je opuszczali aby pojechać w Góry Stołowe, gdzie na zdobycie wszystkich czekał najwyższy ich szczyt- Szczeliniec. Podczas dość mozolnego spaceru mogliśmy podziwiać skały o różnych kształtach, przypominających ludzi i zwierzęta, posłuchać ciekawych legend o górach Stołowych opowiadanych przez naszego przewodnika. Wszyscy zachwycali się panoramą gór otaczających Kotlinę Kłodzką z najwyższego punktu widokowego – Fotela Pradziada. Największe wrażenie zrobiły na uczestnikach wycieczki głębokie wąwozy i korytarze - Piekiełko, Diabelska Kuchnia tworzące labirynt skał. Ciekawostką okazały się dwie skały, tzw. chybotki Kołyska Księżniczki Emilki oraz Serce Ducha Gór, które, pomimo znacznej masy, można niewielkim wysiłkiem poruszyć, czego dokonał nasz przewodnik.
Pełni wspaniałych wrażeń zeszliśmy do podnóża Szczelińca, gdzie dzieci mogły sobie kupić fajne pamiątki. W drodze powrotnej udaliśmy się na posiłek do McDonalda, po czym szczęśliwie wszyscy wrócili do swoich domów. Pozostały pamiątki oraz fotografie, które zawsze przypomną wspaniałą klasową przygodę z Kotliny Kłodzkiej.
Marzena Morawiak
Czar par- turniej matematyczno- przyrodniczy.
30 kwietnia 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich w Wieluniu odbył się dwunasty Międzypowiatowy Konkurs Matematyczno - Przyrodniczy ,,Czar par". W konkursie uczestniczyli podopieczni wieluńskich szkół, ale i placówek m.in. w Lututowie, Czernicach, Łaszewie, Sieńcu, Bieniądzicach, Wierzchlesie i Mierzycach.
Tematyka konkursu obejmowała wiedzę z zakresu matematyki, chemii, fizyki, geografii i biologii. Uczniowie współpracując w parach rywalizowali w siedmiu konkurencjach. Były to: tangram, puzzle, domino, echo, wyścig i zadania. Istotna była nie tylko liczba zdobytych punktów, ale także czas, w jakim poszczególne zespoły poradziły sobie z zadaniami.
W tegorocznym turnieju zwyciężyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wieluniu Kacper Chudy i Viktor Kvasnytsia. Drugie miejsce zajęli uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Komisji Edukacji Narodowej w Lututowie Aleksandra Gratka i Adrian Ostrycharz. Natomiast trzecie miejsce wywalczyły Dominika Przybylska i Natalia Walasik z Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK im. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Czernicach. Waldemar Wolniaczyk
Występ uczniów ze szkoły muzycznej.
Dziś w naszej szkole odbył sie koncert uczniów ze szkoły muzycznej.
Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności w grze na instrumentach. Jednym z uczniów, którzy zaprezentowali piękną grę na saksofonie był Davide Arsage, uczeń naszej szkoły.
J. Gradowska
Warsztaty z historii Ziemi.
W dniach 1 i 2 kwietnia naszą szkołę odwiedził paleontolog i paleoartysta Szymon Górnicki, który przeprowadził interaktywne zajęcia paleontologiczne pod nazwą „FASCYNUJĄCY ŚWIAT DINOZAURÓW”.
Wzięli w nich udział uczniowie z klas I- VII. Największe zainteresowanie i entuzjazm spotkanie z dinozaurami wzbudziło wśród najmłodszych.
Uczniowie w przystępnej formie zagłębili się w temat życia dinozaurów, ich rodzajów i historii poglądów naukowych na ich temat. Dzieci zobaczyły podstawowy sprzęt badacza, dowiedziały się o rodzajach skamieniałości oraz o tym gdzie najłatwiej jest je znaleźć.
W czasie 45- minutowych zajęć w obrazowy sposób ukazane zostały również rozmiary ciała jakie osiągali mezozoiczni władcy lądów. Wizyta znawcy dinozaurów została uwieczniona na wspólnej fotografii.
Kolejne wtorkowe spotkanie przedszkolaków - naszych przyszłych uczniów było dla nich wielką niespodzianką. Również spotkali prehistoryczne gady prezentowane przez gościa naszej szkoły- paleontologa. Tym razem bawili się w tropicieli i poszukiwali zaginionej z muzeum czaszki dinozaura. Radości było wiele, a niektórzy wykazali się sporą wiedzą jak na swój wiek. Najmłodsi uczestnicy zajęć swoją przygodę z paleontologią zakończyli wspólnym zdjęciem z nadmuchiwanym modelem tyranozaura. Wcale nie był groźny, można było go pogłaskać i przywitać się.
Marzena Morawiak
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2026
- Maj 2026
- Kwiecień 2026
- Marzec 2026
- Luty 2026
- Styczeń 2026
- Grudzień 2025
- Listopad 2025
- Październik 2025
- Wrzesień 2025
- Sierpień 2025
- Lipiec 2025
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Wszystkie