Aktualności

          • Podsumowanie projektu Rok Ireny Sendlerowej.

          •  

            Podsumowanie całorocznego projektu związanego

            z Rokiem 2018-

            ROKIEM IRENY SENDLEROWEJ            

            8 lat temu -19 lutego 2011 w naszym gimnazjum odbyła się wielka uroczystość. Placówce nadano imię Ireny  Sendlerowej  i od tej pory kobieta ta jest dla nas kimś wyjątkowym- niedościgniony autorytetem.

            Zamyslenie.pl - Aforyzmy i cytaty - dla Ciebie"Można odejść na zawsze,

            by stale być blisko” – pisał ks. Jan Twardowski

             

             Znalezione obrazy dla zapytania irena sendlerowa https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSKbI4UNQ88yjQkDVkZMaIiagUKKvCzO4sx-kaaUcsBS6bfN1pd

             

            W lutym roku 2018  w harmonogramie działań związanych          z Rokiem Sedlerowej opracowanym przez P. Malwinę Spychałę  wychowawcom i nauczycielom uczącym przedmiotów humanistycznych zostały wyznaczone zadania.

            Uczniom przybliżono tematykę Holokaustu i samą postać niezwykłej kobiety nagrodzonej wieloma nagrodami i odznakami- Ireny Sedlerowej.

             Dotychczas , co roku w okolicach 20 października – w dniu imienin IRENY i jednocześnie dniu jej aresztowania odchodziliśmy Dzień Patrona .

            Jesteśmy szkołą z Oddziałami Integracyjnymi  i kierujemy się słowami Ireny Senlerowej , dla której   narodowość, rasa, religia nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem  , a każdemu  potrzebującemu pomocy, należy podać rękę…

             Rok 2018-Rok Ireny  Senlerowej rozpoczęliśmy prezentacjami , w czerwcu  pamiątkowa ściana   dotychczasowej patronki pokryła się listami skierowanymi do samej Ireny.

             

             

             

             

            Wieluń,dn.15.O5.2018r.

             

            Droga Ireno Sendlerowa!

             

            „Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat.”

                    Los każdego człowieka stanowią trudniejsze i łatwiejsze wybory życiowe. Czasem rozmyślamy nad przyszłością, ale też nad błahostkami, typu wybór koloru ścian w pokoju. Nasze pokolenie nigdy, śmiem twierdzić, nie stawało przed wyborem ratowania ludzkiego istnienia. Niekiedy mówi się, że dla rodziny bądź przyjaciół jesteśmy gotowi poświęcić swoje zdrowie, życie. Rzecz w tym, te osoby kochamy, stanowią dla nas część duszy i element nas. Jednakże, czy bylibyśmy w stanie narażać się dla zgoła obcych, nieznajomych ludzi?
                    Szanowna Ireno, kieruję do Ciebie ten list, pragnąc wyrazić podziw wobec Twojego postępowania w czasach okrutnej, chłonącej miliony ofiar II wojny światowej. Jakże odważne było narażanie własnego życia, by ponad szalę możliwości ratować żydowskie dzieci pochodzące z getta bez szansy na jakiekolwiek dodatkowe race żywnościowe.
            Niezwykle przemyślane, roztropne akcje przemytu niemowlaków wywierają i stale wywierać będą wrażenie.
            Zapewne osoby z mojego pokolenia, w życiu nie byłyby skore do poświęceń tego typu.
                    Ogromne podziękowania z dołączonymi wyrazami szacunku, przedstawionymi pokłonem w pas- to za mało. Słowa uznania, podziękowania, listy, odznaczenia- również niewystarczające jest to, ażeby uhonorować Twoje działania.
                    Uważam, że wewnętrzna satysfakcja, połączona z uśmiechami dzieci pochodzenia żydowskiego stanowią największą nagrodę.
            Niewiarygodna dobroć serca taka jak Twoja, jest rzadko spotykana.
                    Kończę ten list, jednocześnie życząc kolejnym pokoleniom autorytetów tak wspaniałych, jakim dla nas jesteś Ty- Ireno Sedlerowa.

            Ponawiam wyrazy szacunku

            Magda

             

            Wieluń,dn.11.06.2018r.

            DROGA PANI  IRENO …

            Dziś , kiedy idę ulicą, podglądam świat zza zasłony niewidzialności. Widzę ludzi zabieganych, goniących za sprawami materialnymi, tak zwanych przeciętnych .

                        Nikt nie widzi  kobiety z pełnymi torbami zakupów, które w jednej chwili pod ciężarem  - pękają, i cała zawartość wysypuje się na chodnik. Staruszka z trudem zaczyna zbierać produkty. Nikt. Nikt nie podchodzi, nie pomaga kobiecie. Ludzie są zbyt zajęci i zabiegani, by zrobić coś ludzkiego - by pomóc. Wśród społeczeństwa rozprzestrzenia się epidemia znieczulicy. Nie potrafię tego pojąć- Pani IRENO…

                        Idę dalej. Przyglądam się różnym osobom zamyślonym, nieobecnym. Wszyscy żyją i funkcjonują według schematu - żyją rutyną  .

                        Wszyscy sie śpieszą, chcą wspaniałych efektów w jak najkrótszym czasie - chcą dużego postępu, rozwoju, bogactwa. Myślą o podroży na księżyc, a nie potrafią odwiedzić własnej rodziny. Nie  umiem nawet wyobrazić sobie, żeby dziś, ktoś wykazał się taką empatią , zaangażowaniem  i determinacją , by komuś pomóc w trudnym położeniu, jakim było niegdyś  życie w getcie. Współczesny  homo sapiens   nie uśmiecha się, nie wypowiada dobrego słowa.

                         Uważam, iż mimo tego, że w dzisiejszych czasach nie ma wojny, cierpienia i wszystko wydaje się być lepsze, niekoniecznie tak właśnie jest. Ludzie stracili coś bardzo ważnego - więź, która ich łączyła, uczucie współczucia, chęć niesienia pomocy. Społeczeństwo zaniedbało coś, co powinno znajdować sie na pierwszym miejscu w życiu codziennym. Chociaż wtedy trwała wojna, głód, katusze, choroby, ludzie potrafili wspierać się nawzajem i być empatyczni. Łączyła ich silna nić porozumienia. Tragedia jednego człowieka była tragedią drugiego. Wszyscy  łączyli się w bólu.

                Dziś empatia jest tylko dodatkiem dla tych, którzy mają na to czas. Znieczulica coraz intensywniej wnika w nasze umysły, a my to ignorujemy.  Czy taki świat ma jakąś przyszłość?                                   Pozdrawiam . 

             Marysia                                                          

             

            Wieluń,  3 czerwca  2018 roku

            Szanowna Pani Ireno.

            Nigdy nie miałam okazji Pani osobiście poznać, ale znam Panią  z opowieści.

            Moja babcia przedstawiła mi historię Pani życia.

                        Kompletnie brak mi słów , by wyrazić moje uznanie. II wojna światowa była najbardziej krwawa z wojen. Każdy stawał się totalnym egoistą, za wszelką cenę próbował ratować swój tyłek, każdy chciał przetrwać ten głóg, biedę , brak poczucia wsparcia, bezpieczeństwa,  przetrwać zniewolenie . Pani była inna. Narażała Pani swoje życie nawet nie dla bliskich, ale -dla obcych , nieznanych , znienawidzonych przez nazistów . Zachowanie dla mnie niepojęte.

            Pani kierowała się altruizmem , empatią. To ,co pani robiła było szlachetne i niezwykłe. Żyła Pani z ludźmi i po ludzku, wojna nie zmieniła Pani osobowości, znała Pani prawdziwą wartość miłości.

             Wszystkie nadane Pani ordery, honorowe tytuły  nie oddadzą wdzięczności , jaką jestem Pani winna za to, że Pani  pojawiła się życiu tylu potrzebujących i… w moim , chociaż dosyć późno. Pamiętać o Pani jest naszym obowiązkiem .

             

             Pozdrawiam

             Karolina

             

             

             

             

            15 maja 2018 roku  w naszej szkole odbył się konkurs dotyczący życia i działalności

            Ireny Sendlerowej- kobiety niezłomnej , kierującej w życiu najwyższymi wartościami. „ Dopóki będę żyła, dopóki mi sił starczy, zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest Dobro  .

            Zestaw pytań, dyplomy dla uczestników oraz laureatów przygotowała pani Malwina Spychała

            Do konkursu przystąpiło 26 uczestników z klas gimnazjalnych i klas siódmych  szkoły podstawowej . Na wynik  teoretycznie pracowało trzech zgłoszonych uczniów z każdego z dziewięciu  oddziałów.

            Przedstawiciele klasy III a Michalina Dymalska i Marta Mowczan

            zdobyli miejsce I

            II miejsce zajęły dziewczęta z klasy IIIb: Martyna Górniak, Izabela Korzańska

            i Ola Wesołowska

            Na podium stanęli również przedstawiciele ówczesnej kl. VIIa :Zuzanna Krajcer, Jakub Radwański i Michalina Mordalska.

            Zwycięscy zostali uhonorowani nagrodami książkowymi.

            W maju przygotowana została również gazetka bogata w treści związane z bohaterką ROKU 2018. O estetykę zadbały P. Joanna Gradowska i P. Malwina Spychała.

             

            15 października  uczniowie klas IIIa gimnazjum i VII c wraz z opiekunami  Panią Malwiną Spychałą i Panią Iwoną Lesiak uczestniczyły w  uroczystości

            ,,Człowieczy los”, która rozpoczęła się odsłonięciem ławeczki I. Sendlerowej (skwer przy pomniku Wieczna Miłość).

            Następnie  młodzież w  II Liceum Ogólnokształcącym im. J. Korczaka w Wieluniu  obejrzała  projekcję filmu pt. ,,Amnezja”. W dalszej części  mieliśmy okazję porozmawiać ze współautorem oraz scenarzystą dzieła oraz z innymi znakomitymi gośćmi.

             

            25 października mieliśmy zaszczyt gościć grupę teatralną Post scriptum, która kierunkiem dr Doroty Eichstaedt,  z II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO im. Janusza Korczaka ze  spektaklem 

            Z drugiej strony muru”. To opowieść o miłości w czasach zagłady.

             O  szlaku wieluńskich Żydów  opowiadała Pani Agnieszka Mysakowską.

            Współpracę z II LO zawdzięczamy P. Iwonie Lesiak.

             

            Podczas akademii,  która odbyła 26 października  2018 roku  w sali gimnastycznej budynku szkoły  uwieczniającej ROK IRENY SENDLEROWEJ  mogliśmy usłyszeć i zobaczyć, jakim  dzieckiem , jaką kobietą ,jakim działaczem , jakim człowiekiem była Sendlerowa.

            Dzięki inscenizacji ( rekwizytom , charakteryzacji, strojom- autentyczne mundury esesmanów wypożyczone zostały z zaprzyjaźnionego Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach) i  przejmującej ścieżce dźwiękowej oddającej grozę  czasów II wojny światowej   widzowie w wyjątkowym skupieniu  mogli wyobrazić sobie warunki panujące w getcie i  zobaczyć relacje międzyludzkie- te właściwe i te pozbawione jakichkolwiek skrupułów. Niehumanitarne traktowanie Żydów zauważała Irena i to jej i organizacji członków ŻEGOTY  udało się wyprowadzić  z warszawskiego  getta wyprowadzić około 2.500  i znaleźć im rodziny.

            Scena podzielona na trzy plany odzwierciedlała życie prywatne Ireny , wegetację żydowskich rodzin umieszczonych w getcie i działania bohaterki wspomaganej przez różne instytucje w celu ratowania niewinnych ludzi.

            W rolę głównej bohaterki – Ireny Sendlerowej wcieliła się Jagoda Dąbrowna – uczennica klasy IIIa.

             Sama Irena, torturowana na Pawiaku i prześladowana w czasach późniejszych  żałowała  tylko jednej rzeczy – mogła zrobić więcej.

             

            Wszystkie te sceny można było zobaczyć we wzruszającym spektaklu pod hasłem  „ DOBRO MUSI ZWYCIĘŻAĆ” https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSTSPq6hz4yMC1k0v9pBFwDKQifRr_Oqlp1uxqcJz7CFUqvprE2

            Przedstawienie    uwspółcześniły utwory :   Dody „Znak pokoju” Maryli Rodowicz ” Łatwopalni”, Czesława Niemena „ jednego serca” i Michała Bajora „ Nigdy więcej”, które zaśpiewane przez gimnazjalistki z klasy III a   „zahipnotyzowały” widownię.

             ”KRÓTKĄ HISTORIĘ  IRENY SENDLEROWEJ – PARTONKI ROKU PRZYGOTOWAŁA   KLASA III A  POD OPIEKĄ  Pani Malwiny Spychały, która przygotowała scenariusz, scenografię i rekwizyty, zadbała o charakteryzację .O oprawę muzyczną zadbał Pan Piotr Sitarski , a  przedstawieniu pomagała również Pani Iwona Lesiak, w aktorów grających dzieci w getcie wcielili się   uczniowie klas IV I V.

            Miejmy nadzieję  !... nie tę lichą, marną,

            Co rdzeń spróchniały w wątły kwiat ubiera,

            Lecz tę niezłomną, która tkwi jak ziarno

            Przyszłych poświęceń w duszy bohatera.- pisała A. Asnyk

             A MY…

            Miejmy nadzieję, że   Irena Sedlerowa stanie się dla naszej młodzieży autorytetem, będą ą jak ONA –dobrzy, tolerancyjny, wrażliwi na krzywdę ludzką, pomocni, otwarci na potrzeby innych, a do tego odważni, zdeterminowani, a przy tym skromni i uczciwi.  Postępujmy jak ONA, róbmy to, co nakazuje ma, głos sumienia.

             

            Całością projektu  koordynowała mgr Malwina Spychała

                     Malwina Spychała

          • Brzydkie kaczątko.

          • „Brzydkie Kaczątko”

                    W ramach Międzynarodowego Dnia Tolerancji oraz Dnia Osób                                           z Niepełnosprawnością uczniowie klas integracyjnych: III oraz VI przygotowali przedstawienie H. Ch. Andersena pod tytułem "Brzydkie Kaczątko”.

             

            W tematykę spektaklu wprowadziły publiczność gimnazjalistki, które zgromadzonej widowni  zaprezentowały  taniec „Jezioro Łabędzie”. Przygotowania wymagały wiele pracy. Spektakl kukiełkowy to przecież duże wyzwanie.

            Uczniowie z tym zadaniem poradzili sobie koncertowo. Przedstawienie bardzo spodobało się publiczności. Artyści zostali nagrodzeni zasłużonymi, gromkimi brawami. Historia brzydkiego kaczątka poruszyła serca uczniów. Okazała się również wspaniałą lekcją tolerancji oraz najlepszym dowodem, że wygląd nie świadczy o człowieku, a inny nie znaczy gorszy.

                      Nad całością realizacji czuwała pani Iwona Grzelak oraz Kamila Pawlak. Funkcję wspomagającą pełnił zespół ds. integracji.  

                                                                                                                   Kamila Derbis

                                                                                                                                          zespół ds. integracji

             

          • Wycieczka do Wrocławia.

          •         16 listopada 2018 roku pojechaliśmy na wycieczkę do Wrocławia. Oprócz naszej klasy, czyli VIIc, jechały również klasy VIa oraz VIb. Naszymi opiekunkami były: p. Kamila Pawlak, p. Małgorzata Białas, p. Katarzyna Chmielewska oraz p. Iwona Lesiak.

                   

            Wyjechaliśmy o godz. 8:00 a na miejsce dotarliśmy ok. godz. 9:30. Zwiedzanie zaczęliśmy od znanej we Wrocławiu Panoramy Racławickiej. Następnie pojechaliśmy na Sky-Tower. Widok był naprawdę zachwycający. Patrząc z góry na ludzi i budynki-wszystko wydawało się  wielkości mrówek. Podziwialiśmy tam widoki około godziny czasu. Później znaleźliśmy się w Hydropolis- czyli muzeum wody, gdzie na początku odbyła się krótka prezentacja, a po jej zakończeniu mięliśmy czas dla siebie.  Mogliśmy  chodzić po prawie całym budynku i oglądać to, co wydawało się być ciekawe, czyli praktycznie wszystko. W Hydropolis byliśmy najdłużej- zajęło nam to ok. dwóch godzin. Po tym czasie, gdy  każdy z nas pozwiedzał tam już to co go interesowało  wsiedliśmy do autokaru i pojechaliśmy do McDonalds, a następnie do domu. Pod szkołą byliśmy około godziny 19.00.

            Myślę, że wszystkim bardzo podobała się ta wycieczka i polecam każdemu, aby się tam wybrał.

            Uczennica: Karolina Sarowska

          • Wycieczka do Częstochowy kl. V4 i V5

          •   Klasy V4 i V5 z wychowawczyniami:p. E. Kotecką i p. J. Gradowską wybrały się do Częstochowy na wystawę kolocków LEGO. Jest to największa edukacyjna wystawa w Europie.

             

             

                

             

             

            Dzieci obejrzały m.in. model Titanica zbudowany z 500.000 klocków. Model statku ma długość 11 m i jest na 3 metry wysoki.

            Ekspozycja klocków pokazywała budowle z całego świata, ważne wydarzenia z naszego kraju, a także elementy budowy wewnętrzej człowieka. Wszystkie eksponaty były dokładnie opisane. Przed obejrzeniem wystawy można było się pobawić różnego rodzaju klockami. najmniejsze klocki maja wielkośc kilku elementów, największe są wielkości cegły.

                     

                    

            Dzieci uwieczniły budowle z klocków na dziesiątkach fotografii. Więcej zdjęć w Albumie.(J. G)

          • Klasa IV1 poznaje elementy programowania w języku Scratch.

          • Klasa integracyjna IV1 poznaje program Scratch. Doskonałą okazją do tego były mikołajki.

              

             

            Uczniowie zaprojektowali kartki mikołajkowe stosując duplikowanie, zmienianie rozmiaru, komponowanie graficzne. Uczniowie pracowali w całkowitym skupieniu. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z efektów pracy. (J.G.)

          • Ogólnopolskie śpiewanie hymnu narodowego

          •   11 listopada nasza PIĄTKA przystąpiła do akcji Ogólnopolskiego śpiewania hymnu narodowego. O wyznaczonej godzinie wszyscy uczniowie zebrali się w korytarzach szkoły.

             

             

                  

            Do przygotowania hymnu przyczynili się wszyscy wychowawcy klas, a także nauczyciel muzyki- p. Piotr Sitarski. Od naszego śpiewu aż szkoła "trząsła się w posadach". Bardzo dziękujemy uczniom za zaangażowanie. (J.G.)

          • Podsumowanie konkursu plastycznego.

          • Tolerancja harmonią w różnorodności

            Klasy VII-VIII-III GM
            I miejsce 
            DOMINIKA DERA KL. IIIa
            ZOSIA PALUSZEK KL. IIIa
            ZUZANNA NAGŁA KL. IIIa

            I miejsce 
            MAJA SUD VIIb

            I miejsce 
            ISMENA SMUGOWSKA KL. VIIc
            ELIZA BIAŁCZAK KL. VIIc
            PAULINA JURCZYK KL. VIIc

            Wyróżnienie 
            Wiktoria Kmiecik KL. VIIa
            Agnieszka Musiał KL. VIIa

            Klasy VI
            I miejsce
            SZYMON TOMANIK KL. VIai
            MAJA CICHOSZ KL. VIai
            MAJA MAJCHROWSKA KL. VIai
            OLA SZCZEPECKA KL. VIai
            MARIA MIARKA KL. VIai
            GOSIA SZAFRAŃSKA KL. VIa
            AMELIA BEDNAREK KL. VIa
            BARTEK CIBORSKI KL. VIaii
            PATRYCJA PIETRUS KL. VIai

            I miejsce
            WIKTORIA ALEKSANDRA JASIANEK KL. VIb

            I miejsce 
            NATALIA MADELA KL.VIc
            NIKOLA BOROŃ KL. VIc
            KINGA MARCHUT KL. VIc
            ALEKSANDRA SZAFRAN KL. VIc

            Klasy V
            I miejsce 
            JAKUB CHŁODNY KL. Va
            JAKUB SKOCZYLAS KL. Va
            JAKUB STRYCHAREK KL. Va

            I miejsce 
            OSKAR PROZNER KL. Vb
            MARCEL SZANIEC KL. Vb
            FILIP JAKUBCZYK KL. Vb

            I miejsce 
            OLIWIA KMIECIK KL. Vd
            DOMINIKA SAROWSKA KL. Vd
            HANIA LACH KL. Vd

            Wyróżnienie 
            DAVIDE ARSAGE KL. Ve

            Wyróżnienie
            NICOLA TRUSIŃSKA KL. Vd
            MARCELINA PETROWICZ KL. Vd

            Wyróżnienie
            TOBIASZ PIEPRZYK KL. Ve

            Klasy IV
            I miejsce
            IGA BETKA KL. IVai
            ZUZANNA STRUŻYKOWSKA KL.IVai

            I miejsce
            MIŁOSZ BEDNAREK KL. IVd

            I miejsce
            HANNA MIELCZREK KL. IVd

            Wyróżnienie
            MIKOŁAJ MART KL. IVai

            Wyróżnienie
            WIKTOR TOKAREK KL. IVd

            Klasy I-III

            I miejsce 
            LENA DYBEK KL. IId

            I miejsce 
            KACPER CABAN KL. IIIai
            PIOTR KĘDZIA KL. IIIai
            MARCEL GÓRNY KL. IIIai
            BŁAŻEJ ANTOSZ KL. IIIai

            I miejsce 
            BARTŁOMIEJ JASIANEK KL. Ia

            Wyróżnienie
            ANTONINA STRÓZIK 
            ZUZANNA KULA 
            MATEUSZ GMUR

            Wyróżnienie 
            MARTYNA BANAŚ KL. IId
            ZUZANNA NOWAK KL. IId
            ZOSIA SZYMONIAK KL. IId

            Wyróżnienie
            MAKSYMILIAN MART KL. Ia

            Wyróżnienie
            AMELIA BICZYSKO KL. IId
            MAJA BATOR KL. IId

            Duży Format
            Wyróżnienie
            SARA BIELECKA KL. VIb
            ZOFIA MOWCZAN KL. VIb
            NATALIA KARCZ KL. VIb

            Wyróżnienie
            OLIWIA WRÓBLEWSKA KL. IVd

            Wyróżnienie 
            WIKTOR SZTANDERA KL.IVc

            Wyróżnienie 
            KLASA IIai

            Wyróżnienie 
            KLASA IVc

            Kamila Derbis

          • Pamiętamy o tych, którzy odeszli.

          • Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą ...

                                                                                                                                                         ks. J. Twardowski

             

                     1 listopada, to wyjątkowe święto, bowiem wspominany tych, którzy odeszli, bliskich naszym sercom, bohaterów, ludzi zasłużonych.

            Udajemy się na ich groby, porządkujemy je, zapalamy znicze, oddajemy im hołd. Jest to również czas refleksji dotyczącej nas samych, naszego życia, świadomości jego przemijania.

              

                     Jak co roku, młodzież Samorządu Uczniowskiego, reprezentująca naszą szkołę wraz z opiekunami odwiedziła m.in. Grób Powstańców Śląskich, Bohaterów Powstania Styczniowego. Uczniowie zapalili znicze położyli kwiaty, aby uczcić pamięć bohaterów, którzy złożyli swe życie w ofierze walcząc o Polskę. Również, pochylili się nad Pomnikiem pamięci nauczycieli ziemi wieluńskiej.

                 

            Swoją zaangażowaną postawą udowodnili, że pamiętają o wspaniałych ludziach ich "małej ojczyzny".

                                                                                                                                 Ewa Galowicz

          • Rok Ireny Sendlerowej

          • „To wielki człowiek, osobao wielkim sercu, która może być przykładem dla wszystkich”

             Mówił Marek Edelman, ostatni dowódca powstania w Getcie Warszawskim.

             Jesteśmy szkołą z Oddziałami Integracyjnymi  i kierujemy się słowami Ireny Senlerowej , dla której   narodowość, rasa, religia nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem  , a każdemu  potrzebującemu pomocy, należy podać rękę…

            Rok 2018-Rok Ireny  Senlerowej rozpoczęliśmy prezentacjami , w czerwcu  pamiątkowa ściana dotycząca patronki pokryła się listami skierowanymi do samej Ireny.

            15 maja b.r.  w naszej szkole odbył się konkurs dotyczący życia i działalności  Ireny Sendlerowej- kobiety niezłomnej , kierującej w życiu najwyższymi wartościami.

             

            Dopóki będę żyła, dopóki mi sił starczy, zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest Dobro  . https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSTSPq6hz4yMC1k0v9pBFwDKQifRr_Oqlp1uxqcJz7CFUqvprE2

             

            Akademia  uwieczniająca ROK IRENY SENDLEROWEJ odbyła się w naszej szkole 26 października b.r. dla uczniów klas młodszych i 29 października dla uczniów  klas VII, VIII i gimnazjum.  Podczas uroczystości   przygotowanej przez uczniów klasy IIIa gimnazjum młodzież mogła poznać historię   niesamowitej kobiety.

            Scenariusz  przygotowała Pani Malwina Spychała. O oprawę muzyczną zadbał Pan Piotr Sitarski , a w doborze rekwizytów pomagała Pani Iwona Lesiak, a  w aktorów w getcie wcielili się gościnnie uczniowie klas IV i V.

             

            Mamy nadzieję, że  kiedyś stanie się dla was autorytetem, będziecie jak ONA –dobrzy, tolerancyjny, wrażliwi na krzywdę ludzką, pomocni, otwarci na potrzeby innych, a do tego odważni, zdeterminowani, a przy tym skromni i uczciwi.

            Malwina Spychała

          • Wycieczka do Łodzi klasy IVe i Va.

          •  

            W piątek 19 października klasy Va i IVd wraz z wychowawczyniami – p. A.Bryja, M.Morawiak i Z.Pietrzak udały się do stolicy naszego województwa.

            Celem wyprawy była  nauka poprzez zabawę , pożyteczne spędzenie wolnego czasu, nabywanie umiejętności właściwego zachowania  się w różnych miejscach i sytuacjach a także integracja zespołu klasowego. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru po głównej ulicy Łodzi- ulicy Piotrkowskiej. Pani przewodnik – Karina poprowadziła grupę najciekawszą jej częścią.

              

            Mogliśmy  podziwiać Galerię Wielkich Łodzian czyli grupę plenerowych rzeźb z brązu, upamiętniających sławne osoby związane z Łodzią. Każdy mógł usiąść na Ławeczce Tuwima i potrzeć jego nos, co według legendy przynosi szczęście i przy Fortepianie Rubinsteina. Podziwialiśmy aleję  gwiazd i piękne , choć mocno zaniedbane kamienice.

            Następnie udaliśmy się do Centralnego Muzeum Włókiennictwa - dziś – największego w Europie i unikalnego w skali świata muzeum, poświęconego włókiennictwu i wszelkim jego aspektom. Uczniowie wirtualnie sadzili bawełnę, zbierali plony, wykonywali tkaninę. Zaangażowanie ich było ogromne.

            Kolejnym miejscem, które zwiedzaliśmy było Lotnisko im.W.Reymonta. Wszyscy przeszli przez prawdziwą odprawę , wsiedli w lotniskowy autobus i udali się na płytę lotniska, aby zobaczyć start samolotu. Później udaliśmy się do lotniskowej straży pożarnej, gdzie zapoznano nas z pracą strażaków na lotnisku i sprzętem, którym się posługują. Każdy uczeń mógł usiąść za kierownicą olbrzymiego samochodu strażackiego i założyć specjalny kask. Nasz pobyt w porcie lotniczym zakończyliśmy wizytą u sokolnika, który zaprezentował nam ptaka drapieżnego i szkolonego psa oraz opowiedział o ich ważnej roli pełnionej na lotnisku. Może któryś z tych zawodów okaże się tym właściwym w przyszłości…

            Mocnym akcentem naszej wycieczki była zabawa w Arena Laser Games czyli elektroniczny paintball, który wzbudził wiele emocji. To doskonała alternatywa dla standardowego Paintballa. Niewidoczna wiązka laserowa emitowana przez karabiny jest w 100% bezpieczna dla zdrowia. Rozgrywka na Arenie to także doskonała zabawa ruchowa, w której liczą się spryt, inteligencja i analiza ciągle zmieniającej się sytuacji. Uczestnicy wyposażeni w broń laserową i specjalne kamizelki rywalizowali ze sobą indywidualnie lub zespołowo o miano lidera.  Rozgrywka odbywała się w specjalnie do tego celu przystosowanym pomieszczeniu – Laserowym labiryncie, zajmującym powierzchnię około 250 m2.

            Na zakończenie pobytu w Łodzi udaliśmy się do Eksperymentarium.  Łódzkie centrum nauki Experymentarium mieści się w największym w Polsce obiekcie handlowo-rozrywkowym, słynnej Manufakturze. Nazwa podkreśla, że najważniejsze są w nim doświadczenia pobudzające kreatywność. W ten sposób nauka staje się przyjemnością, a nie obowiązkiem. Główna wystawa składa się z różnorakich urządzeń i stanowisk interaktywnych, które ilustrują m.in. prawa fizyki, zjawiska magnetyczne czy pomagają zrozumieć zasady logiki. Dzieci poznały  nowe zagadnienia w miłej atmosferze. Świetnie bawiły się przy stanowiskach– „Lewitująca piłka”„Głowa na tacy”, „Słup zagrożenia” czy „Nurek Kartezjusza”. Mogliśmy tu znaleźć odpowiedź na każde pytanie, ciekawość wszystkich na pewno została zaspokojona.

            Jedną z najpopularniejszych atrakcji tego miejsca był kosmiczny Vortex Tunel, przez który  wchodziliśmy i wychodziliśmy z wielkiej sali eksperymentów W jego środku nasze zmysły szalały, oszukiwane przez efekty świetlne i dźwiękowe. Wszystko obracało się w zawrotnym tempie, mieniąc się fluorescencyjnymi barwami. Iluzja, której doświadczyliśmy była tak rzeczywista, że trudno było każdemu z nas zachować równowagę.

            Po pełnym niespodzianek dniu należał się wszystkim wreszcie  odpoczynek  i konkretny posiłek. W McDonaldzie posililiśmy się  po czym szczęśliwie wróciliśmy do Wielunia. Na wszystkie dzieci czekali z utęsknieniem rodzice. Odbierali  swoje pociechy pełne wrażeń, całe i zdrowe.

            Do następnej wspólnej przygody!                                                                                                                              Marzena Morawiak.

             (Więcej zdjęć w albumie)

             

             

          • Ławeczka Ireny Sendlerowej

          • W poniedziałek 15 października b.r . uczniowie  klasy VII c  i klasy III a gimnazjum   pod opieką Pani Iwony Lesiak i Pani Malwiny Spychały wzięli udział  w uroczystości ,,Człowieczy los", która rozpoczęła się o godzinie 9.00 odsłonięciem ławeczki Ireny Sendlerowej (skwer przy pomniku Wieczna Miłość).

            Nasza młodzież zaprezentowała krótko  historię, tradycje naszego gimnazjum, które 19 lutego 2011 przyjęło imię Ireny Sendlerowej. Uczniowie odczytali listy do Ireny , które pisali w Roku naszej patronki .

                            

            W następnej części młodzież miała przyjemność  obejrzeć poruszający  film pt.,,Amnezja"  nawiązujący do  pogromu Żydów w Kielcach  oraz mogła spotkać się  i porozmawiać  ze współautorem oraz scenarzystą dzieła, który podzielił się  z nami osobistą historią, na kanwie  której powstał film. Projekcja  miała miejsce w II Liceum Ogólnokształcącym im. J. Korczaka w  Wieluniu. Malwina Spychała

          • Apel profilaktyczny

          •      W dniu 18.06.2018r klasa  IIIa zaprezentowała przedstawienie profilaktyczne pod nazwą ,,Stop przemocy i agresji . ,,Wszyscy chcemy czuć się bezpiecznie, nie chcemy się bać  ani doświadczać strachu.  

             

            Przezywanie, ośmieszanie, bicie, wymuszanie, używanie wulgaryzmów, poniżanie, obwinianie, szarpanie, popychanie  to najczęściej spotykane zachowania agresywne w szkole-  mówili trzecioklasiści. Uczniowie przedstawili kilka scenek, które ilustrowały przemoc i agresję wśród młodzieży w szkole, przeplatanych piosenkami: Czesława Niemena ,, Dziwny jest ten świat, ,,Do kołyski zespołu Dżem oraz ,,Nasz dom Piotra Negala w wykonaniu  Doroty, Natalii i Kasi.

             

            Apel  przygotowano pod opieką p. Katarzyny K., p. Elżbiety P.  i  p. Mai J..

              W atmosferze wzajemnego zaufania, życzliwości, akceptacji i miłości nie ma miejsca dla agresji.

             

          • Podchody Matematyczno – Chemiczne „Hołda 2018”.

          • 08 czerwca, już po raz trzynasty, Publiczne Gimnazjum w Konopnicy zorganizowało Podchody Matematyczno – Chemiczne „Hołda 2018”.   Trzyosobowe drużyny miały do pokonania 5-cio kilometrową trasę, na której czekały na nich zadania z matematyki i chemii.  Poza wiedzą należało wykazać się orientacją w terenie i spostrzegawczością. Uczniowie naszej szkoły w składzie: Michalina Dymalska i Marta Mowczan z klasy 3a oraz  Viktor Kvasnytsia z klasy 2a zajęli ostatecznie wysokie II miejsce. Ilona Szpikowska

          • GRATULACJE I PODZIĘKOWANIA DLA FINALISTÓW KONKURSÓW WOJEWÓDZKICH

          •  

             

            W dniu 26.04.2018r. w sali 101 Urzędu Miasta odbyło się spotkanie Burmistrza Wielunia p. Pawła Okrasy z uczniami, którzy w bieżącym roku szkolnym zostali laureatami lub finalistami wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy a nauczyciele, za trud i wysiłek w przygotowanie merytoryczne uczniów, listy gratulacyjne od kuratora oświaty. Wśród zdolnej młodzieży znależli się uczniowie naszej szkoły:

            Agnieszka Stasiak − finalistka wojewódzkiego konkursu z geografii i V Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego „InfoSukces”

            (opiekun p. mgr Waldemar Wolniaczyk)

            Mateusz Jakubowski − finalista wojewódzkiego konkursu z biologii

            (opiekun p. mgr Halina Piosczek)

            Mateusz Przybylski − finalista wojewódzkiego konkursu z chemii

            (opiekun p. mgr Ilona Szpikowska).

             

            Autor zdjęć: Alina Frejusz/Radio Ziemi Wieluńskiej

          • PODSUMOWANIE KONKURSU „TED’S BRAIN”

          •  

            W dniu 18.05.2018r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki odbyło się podsumowanie  II edycji biologiczno – chemicznego konkursu "Ted's brain". Wśród dziesięciu finalistów, którzy zaklasyfikowali się do drugiego etapu znalazło się trzech uczniów naszej szkoły: Mateusz Jakubowski z klasy 3c, Michalina Dymalska z klasy 3a i  Mateusz Przybylski z klasy 3c.

            Ostatecznie laureatami konkursu zostali dwaj nasi uczniowie zajmując:

            I miejsce - Przybylski Mateusz

            III miejsce - Jakubowski Mateusz.

             

            Opiekunowie: p. mgr Halina Piosczek i p. mgr Ilona Szpikowska

            Na zdjęciu laureaci konkursu z organizatorami.

          • GRATULACJE I PODZIĘKOWANIA DLA FINALISTÓW KONKURSÓW WOJEWÓDZKICH

             

            W dniu 26.04.2018r. w sali 101 Urzędu Miasta odbyło się spotkanie Burmistrza Wielunia p. Pawła Okrasy z uczniami, którzy w bieżącym roku szkolnym zostali laureatami lub finalistami wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy a nauczyciele, za trud i wysiłek w przygotowanie merytoryczne uczniów, listy gratulacyjne od kuratora oświaty. Wśród zdolnej młodzieży znależli się uczniowie naszej szkoły:

              

             

            Agnieszka Stasiak − finalistka wojewódzkiego konkursu z geografii i V Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego „InfoSukces”

            (opiekun p. mgr Waldemar Wolniaczyk)

            Mateusz Jakubowski − finalista wojewódzkiego konkursu z biologii

            (opiekun p. mgr Halina Piosczek)

            Mateusz Przybylski − finalista wojewódzkiego konkursu z chemii

            (opiekun p. mgr Ilona Szpikowska).

            Ilona Szpikowska

             

            Autor zdjęć: Alina Frejusz/Radio Ziemi Wieluńskiej

          • MIĘDZYPOWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNO - PRZYRODNICZY  ,,CZAR PAR"

          •  

            26 kwietnia 2018 roku po raz jedenasty w naszej szkole zorganizowany został Międzypowiatowy Konkurs Matematyczno - Przyrodniczy  ,,Czar par".

            W tegorocznym turnieju zwyciężyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Wieluniu Julia Kokocińska i Jerzy Dudek. Drugie miejsce zajęli uczniowie reprezentujący naszą szkołę Agnieszka Stasiak i Mateusz Przybylski. Trzecie miejsce wywalczyli Szymon Mielczarek i Oskar Zając z Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. Bł. Maksymiliana Binkiewicza w Wieluniu.

            I. Szpikowska

          • TALENT SHOW 2018

          •  TALENT SHOW 2018

            26.04.2018r.

             

                        Uczniowie klas integracyjnych : Aleksandra Majtyka (II GM), Karolina Oset (II GM), Adam Nowakowski (II GM), Piotr Nowakowski (IIGM), Jarosław Janiak (V SP) oraz  Michał Kośmider (III SP), reprezentowali naszą szkołę w niezwykłym turnieju talentów. 

                

            Tegoroczny TALENT SHOW odbył się na scenie wieluńskiego PMDKiS i został zorganizowany  przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Gromadzicach. Ta wspaniała inicjatywa pozwoliła na zaprezentowanie artystycznych umiejętności dzieci i młodzieży z umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną.

            Poza organizatorami wystąpili wychowankowie  ośrodków: z Sieradza, Wieruszowa  oraz  Działoszyna.  Gościli również reprezentanci  Zespołu Szkół Specjalnych oraz Przedszkola nr 4 w Wieluniu. Nasi uczniowie przedstawili taneczną interpretację utworu Wojciecha Młynarskiego „Nie ma jak u mamy”.

                

             

            Przygotowanie wymagało wiele wysiłku i pracy. Liczne próby przełożyły się jednak na wzruszającą  i niezwykle wymowną. prezentację. Występ był symboliczną formą podziękowania - hołdu dla naszych kochanych mam,  ze szczególną dedykacją dla  mam dzieci niepełnosprawnych.  Zmagania zakończyły się wręczeniem pamiątkowych dyplomów oraz słodkich upominków dla wszystkich uczestników, którzy okazali się zwycięzcami TALENT SHOW 2018.

            Kamila Derbis

          • OGÓLNOPOLSKI KONKURS INFORMATYCZNY „INFOSUKCES”

          •  

            23 kwietnia o godz. 11.00 w auli e1 Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej odbyła się gala wręczenia nagród będąca ukoronowaniem zmagań uczniów w V edycji ogólnopolskiego konkursu informatycznego „InfoSukces”. Uczennica naszej szkoły Agnieszka Stasiak nie tylko znalazła się wśród dwunastu najlepszych uczniów, którzy zakwalifikowali się do finału konkursu ale także zajęła wysokie, IV miejsce uzyskując jednocześnie tytuł finalisty.

            Na zdjęciu nasza uczennica z Prodziekanem ds. studiów niestacjonarnych, doktoranckich i promocji prof. dr hab. inż. Adamem Pelikantem podczas gali wręczenia nagród.

            Ilona Szpikowska