Aktualności

          • Klasowy Konkurs Recytatorski

          • 8 grudnia 2023r. uczniowie klasy IIIai wzięli udział w Klasowym Konkursie Recytatorskim - Wiersze Juliana Tuwima .

            Umiejętności naszych uczniów oceniała niezwykła komisja w skład której wchodzili: Zbigniew Gajda - Dyrektor naszej Szkoły, Pani Kamila Derbis - nauczyciel współorganizujący proces kształcenia w klasach starszych, Pani Barbara Rozmarynowska - właścicielka Księgarni "Globus" w Wieluniu.

            Po wysłuchaniu wszystkich recytacji uczniów, komisja miała trudne zadanie, ale po długiej debacie wyłoniono zwycięzców:

            I miejsca - Zlata Bobovych

            I miejsce - Kacper Sibiak

            I miejsce - Szymon Kuźniak

            II miejsce - Julia Posmyk

            III miejsce - Natan Gładysz

            Wyróżnienie - Kateryna Kostiuk

            Wyróżnienie - Liana Liparteliani

            Wyróżnienie - Mikołaj Kryś

            Wyróżnienie - Mikołaj Macuga

            Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy, słodkości oraz dodatkowy upominek w postaci książki "Za górami za morzami" Or-Ot ufundowany przez Księgarnię Globus Jarosław Rozmarynowski

            Wielkie brawa dla wszystkich dzieci za udział w konkursie

            Nowa galeria Klasowy Konkurs Recytatorski została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • Wyjazd do teatru

          • 5 grudnia 2023r. klasa 4ai oraz 4c miały przyjemność obejrzeć doskonałą adaptację teatralną na motywach powieści Juliusza Verne'a. Był to po prostu teatr przygody! Artyści Teatru Śląskiego w Katowicach, zabrali nas w podróż dookoła świata. W podróż pociągiem, statkiem parowym czy… na grzbiecie słonia. Postanowili się założyć z publicznością, że jest to możliwe w teatrze i zajmie nam troszkę ponad 100 minut. Fileas Fogg, pewien dżentelmen z Londynu, zakłada się z kolegami, że przemierzy świat dookoła w 80 dni. W kultowej książce Juliusza Verne’a zaczytują się do dzisiaj i nastolatkowie, i dorośli. Dowcipną adaptację powieści dla śląskich aktorów przygotował Robert Górski, współtwórca Kabaretu Moralnego Niepokoju. W widowisku, które reżyserował Robert Talarczyk, udział wzięło kilkunastu artystów, a do współpracy przy tym muzycznym spektaklu z piosenkami reżyser zaprosił m.in. jazzowo-folkowy zespół Chłopcy Kontra Basia.

            Nowa galeria Wyjazd do teatru została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • Dziecinada

          • I miejsce w powiatowym turnieju

            1 grudnia uczniowie klas I-III, którzy wygrali eliminacje szkolne, wzięli udział w powiatowym turnieju "Dziecinada 2023" zorganizowanym w Załęczu Małym. Nasi wspaniali sportowcy zajęli I miejsce. Naszą szkołę reprezentowali:

            Nadia Gabas kl.Ib

            Hanna Kujawa kl.Ib

            Mateusz Majchrowski kl.Ib

            Wojciech Pastuszczak kl.Ib

            Maria Mila kl.IIc

            Sonia Syguła kl.IIc

            Filip Łaniewski kl.IIb

            Wojciech Wolny kl.IIc

            Julia Posmyk kl.IIIai

            Urszula Winiecka kl.IIIb

            Antoni Mączniański kl.IIIai

            Fabian Wieczorek kl.IIIb

            W kategorii indywidualnej na najlepszy czas w pokonaniu wyznaczonego toru zadań spośród wszystkich zawodników turnieju II miejsce zajęła Urszula Winiecka.

            Bardzo dziękujemy organizatorom za wspaniałą organizację "Dziecinady", a wszystkim uczestniką za niezwykłą postawę i determinację.

            Dzieci do zawodów przygotowywały panie Iwona Grzelak

            i Agnieszka Bryja

            Nowa galeria Dziecinada została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • Warsztaty cukiernicze - kl. 3a

          • 6 grudnia w klasie IIIa odbyły się warsztaty cukiernicze prowadzone przez Panią Patrycję Gładysz z pracowni Mono.me. Dzieci miały okazję zapoznać się z narzędziami cukierniczymi oraz  poznać tajniki ozdabiania tortów. Samodzielnie tynkowały, wykonywały ozdoby z masy cukrowej oraz robiły dekoracje przy użyciu rękawa cukierniczego. Każde dziecko wykonało swój mini torcik, następnie podjęły wyzwanie ozdobienia dużego torta.

            Nowa galeria Warsztaty cukiernicze - kl. 3a została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • Kino szkoła IIa

          • Dnia 4 grudnia uczniowie klasy IIa w ramach Programu Edukacji Medialnej i Społecznej ,,Kino Szkoła" obejrzeli w kinie Syrena wyjątkowy i wzruszający film pt. „Świąteczna niespodzianka”. Podczas projekcji oraz prelekcji młodzi widzowie mieli okazję nauczyć się tego, co w życiu jest naprawdę bardzo ważne. Dodatkową atrakcją dla uczniów była możliwość wejścia na scenę i obejrzenia kina z perspektywy aktorów. Ɓył to bardzo udany dzień, wprowadzający w świąteczną atmosferę.

            Nowa galeria Kino szkoła IIa została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • I Charytatywny Turniej Pokoleń Wieluńskiej Siatkówki

          • Dziś dokładnie mija rok od czasu, kiedy zorganizowany został I Charytatywny Turniej Pokoleń Wieluńskiej Siatkówki. 

            Wydarzenie wpisało się w obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami.  Pozyskane środki pozwoliły dofinansować rehabilitację uczniów oraz absolwentów Piątki. 

            W trosce o naszych uczniów przygotowujemy II edycję siatkarskiego turnieju, która planowana jest na 16.03.2024 r. Szczegóły już wkrótce!

            Zapraszamy do obejrzenia filmiku z tego pamiętnego wydarzenia. 

            Oglądamy i wspominamy!

          • Andrzejki kl. młodsze

          • „Andrzeju, Andrzeju, dziewcząt dobrodzieju, wolę swoją okaż, najmilszego pokaż (…)”

            Dbamy o nasze polskie tradycje i zwyczaje. Wieczór wróżb andrzejkowych to już tradycja w naszej szkole i ulubione zabawy naszych uczniów, nawet tych najmłodszych.

            Zapraszamy na fotoreportaż z zabawy andrzejkowej klasy IIIc

            Nowa galeria Andrzejki kl. młodsze została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • Andrzejki

          • 28 listopada w naszej szkole z inicjatywy Samorządu Szkolnego i opiekuna pana Rafała Kędzierskiego, odbyła się dyskoteka szkolna z okazji AndrzejekUczniowie mogli skorzystać z fantastycznych wróżb andrzejkowych, a także potańczyć przy nastrojowych utworach. Dodatkowo klasa VIa miała w sali swoją dyskotekę w piżamach Zabawa była bardzo udana, a wróżby mamy nadzieję, że spełnią się w większości! Zobaczcie krótką relację z tej wspaniałej zabawy.

            Nowa galeria Andrzejki została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • XXVII WOJEWÓDZKI KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO

          • Poezja powstania styczniowego była motywem przewodnim XXVII Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego, który odbył się 22 listopada 2023 r. w Zespole Szkół Specjalnych w Wieluniu. Uczestnicy musieli zmierzyć się z niezwykle trudnym wyzwaniem. Występy naszych reprezentantów zachwyciły jury oraz zgromadzoną publiczność. 

            Udany, konkursowy debiut zaliczył Wojciech Spychała. Uczeń IV klasy integracyjnej wspaniale zaprezentował się w utworze Karola Ujejskiego " Z dymem pożarów". 

            Z dumą informujemy, że Paweł Jurkowski - uczeń klasy VIII wybitną recytacją wiersza "Pieśń narodowa" (Lutnia t.II) zdobył I miejsce w swojej kategorii wiekowej.  

            Gratulacje kierujemy do wszystkich uczestników konkursu i życzymy kolejnych sukcesów.

            Organizatorom dziękujemy za zaproszenie, serdeczne przyjęcie oraz pyszności serwowane w przerwie konkursu. 

            Do zobaczenia za rok! (K. Derbis)

             

            Nowa galeria XXVII WOJEWÓDZKI KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO została dodana do albumu fotograficznego

            A,M.

          • Wycieczka kl. Vb i Vc

          • Wycieczka do Sosnowca i Tarnowskich Gór

                        8 listopada 2023 roku uczniowie klas: Vb i Vc pojechali na spektakl pt. "Ania z Zielonego Wzgórza" do Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Celem wycieczki było m.in. podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze oraz umożliwienie kontaktu ze sztuką poprzez aktywne uczestnictwo. Ten wspaniały musical familijny o niesfornej i impulsywnej, a jednocześnie obdarzonej niezwykłą fantazją dziewczynce, zapadł w sercach uczniów. Radosne opowieści oraz gromkie brawa po spektaklu były z pewnością dowodem na to, że wizytę w teatrze można uznać za udaną.

                        Następnie uczniowie udali się autokarem do Tarnowskich Gór. Tam zwiedzili Zabytkową Kopalnię Srebra. W budynku nadszybia zobaczyli Multimedialne Muzeum Górnictwa, w którym zapoznali się z historią, geologią, technikami wydobycia i odwadniania tarnogórskich podziemi. Oprócz ciekawie oświetlonych eksponatów podziwiali także różnego rodzaju animacje komputerowe oraz filmy, opowiadające o historii Tarnowskich Gór. Potem zjechali klatką  szybową w szybie "Anioł". Z głębokości 40 metrów weszli w labirynt chodników. Obejrzeli m.in. "Komorę Srebrną". Zobaczyli małe jeziorko oraz resztki galeny. Schodząc niżej, uczniowie znaleźli się na przystani chodnika wodnego, którym popłynęli łodziami do trzeciego szybu, zwanego "Żmiją". Długość trasy wodnej wynosił 270 metrów, a głębokość koryta chodnika wodnego około 80 centymetrów. Od szybu "Żmija" już prosto chodnikami komorowymi podążali do podszybia szybu "Anioł".

                        Kolejnym punktem programu była Sztolnia Czarnego Pstrąga, która znajdowała się w Parku Repeckim. Uczniowie zeszli na głębokość 40 metrów, a szlak prowadził między trzema szybami. 270 - metrowy odcinek tej trasy pokonywali łodziami. W drodze powrotnej do autokaru, uczestnicy wycieczki otrzymali od przewodników latarenki, które oświetlały trasę przez ciemny las. Pełni wrażeń wszyscy dotarli na miejsce, a następnie szczęśliwie wrócili do Wielunia.(M. Szczepańska)

            Nowa galeria Wycieczka kl. Vb i Vc została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada, to ważne i piękne święto - święto każdego Polaka. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia, w dniu 10 listopada na trzeciej (dla klas I - IV) i czwartej (dla klas V - VIII) godzinie lekcyjnej w sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia. Patriotyczny charakter uroczystości podkreślały  barwy narodowe. Uczniowie odśpiewali wszystkie zwrotki hymnu państwowego. W ciekawy sposób zostały przedstawione losy narodu polskiego: kolejne rozbiory, zrywy niepodległościowe, wybuch I wojny światowej i nadzieje Polaków na odzyskanie wolności, wreszcie powrót Polski na mapę Europy. Można było wysłuchać recytacji wierszy i śpiewu pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów naszej szkoły (od klasy pierwszej po ósmą).

                        Uroczystość przygotowali: pani Mariola Szczepańska, pani Joanna Petrowicz, pani Agnieszka Bryja, pani Barbara Chadrjan i pan Piotr Sitarski. (tekst M. Szczepańska)

            Nowa galeria Narodowe Święto Niepodległości została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • Półfinały Wojewódzkie w Pływaniu

          • 10 września w Sieradzu odbył się kolejny etap zawodów pływackich, mianowicie Półfinały Wojewódzkie w Pływaniu. Dziewczęta z naszej szkoły zajęły III miejsce. Szkołę reprezentowały: Oliwia Kuba, Julia Pietrzak, Aleksandra Janik, Urszula Winiecka, Maria Chadrjan, Marta Cieślik, Wiktporia Napierajczyk. Uczennicom naszej szkoły składamy gratulacje.

            Nowa galeria Półfinały Wojewódzkie w Pływaniu została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

          • 8 listopada obchodzony był Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko) oraz dobrych nawyków żywieniowych. Z tej okazji uczniowie klasy IIa samodzielnie przygotowali w szkole swoje drugie śniadanie. Było pysznie, zdrowo, ale przede wszystkim kolorowo i wesoło.

            Nowa galeria Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • Narodowe Święto Niepodległości - warsztaty

          • W dniu 8 listopada 2023 roku uczniowie klasy 5a wraz z wychowawczynią gościli na warsztatach w Filii Bibliotecznej w Dąbrowie. Zajęcia dotyczyły Narodowego Święta Niepodległości. Pani Barbara Wszoła, kierownik oddziału, w interesujący sposób poszerzyła wiedzę młodzieży, między innymi na tematy: wolności, solidarności, patriotyzmu, niepodległości, ofiarności, legionów, ułanów. Młodzi ludzie chętnie odpowiadali na pytania oraz rozwiązywali przygotowaną krzyżówkę. Zajęcia urozmaiciło wykonywanie przez dzieci kotylionów w barwach narodowych. W trakcie warsztatów wszyscy uczestnicy zaśpiewali ,,Pierwszą Brygadę".  Wychowankowie wysłuchali również innych pieśni patriotycznych w wykonaniu absolwenta naszej Piątki, Oskara Wszoły.

            Dziękujemy za wartościowe spotkanie! (I.Lesiak)

            Nowa galeria Narodowe Święto Niepodległości - warsztaty została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • Kresy 2023

          • 9 listopada przekazaliśmy dary, które zbieraliśmy dla Polaków mieszkających ba Kresach. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję. Pamiętajmy... dobro wraca❤️

            Nowa galeria Kresy 2023 została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • Innowacyjna historia

          • Uczniowie klas siódmych naszej szkoły, w dniu 8 listopada, gościli w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu. Wzięli tam udział w nietypowej lekcji historii: ,,Innowacyjna historia - nowe technologie w służbie edukacji". Młodzież znalazła się wirtualnie w centrum dwóch wydarzeń: powstania warszawskiego oraz bitwy polsko-bolszewickiej.  Każdy uczeń otrzymał gogle VR i uczestniczył w pokazie składającym się z dwóch seansów.  Młodzi ludzie mogli przenieść się w centrum wydarzeń i przeżyć to, co odczuwały osoby w tamtych czasach. Jest to projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki, realizowany przez fundację Arte et Marte.

            Nowa galeria Innowacyjna historia została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.