W dniu 20 kwietnia dwoje uczniów naszej szkoły: Julia Terpis z kl. V1 i Dominik Małolepszy z kl. IV2 brało udział w II Gminnym Konkursie Recytatorskim "Dzień dobry, Panie Andersenie" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 4 w Wieluniu. Julia recytowała fragment baśni pt. "Stokrotka", natomiast Dominik prezentował fragment "Latającego kufra". Uczeń otrzymał wyróżnienie. Iwona Lesiak
Aktualności
Konkurs Recytatorski
Trzecioteścik
Uczniowie klas trzecich mogli sprawdzić swoje wiadomości w sprawdzianie "Trzecioteścik". Sprawdzian pisały dzieci w trzech grupach pod opieką wychowawców klas.
(J.G.)
Zasadzenie Dębu Pamięci-70 rocznica mordu katyńskiego
Nasza szkoła z dumą i powagą włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Katyń.... ocalić od zapomnienia”. Do końca 2010 roku ma być posadzonych 21 473 dęby. Jeden dąb, to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Chcemy zachować pamięć ofiar Katynia, Ostaszkowa, Miednoje, a przede wszystkim aspiranta policji – Rudolfa Płatka, który był zwiazany z ziemią wieluńską.
Rudolf Płatek w latach trzydziestych był starszym przodownikiem Posterunku Policji w Wieluniu. Syn Jana i Agnieszki, urodzony 16 kwietnia 1883r. w Nowej Wsi, w powiecie krakowskim. W policji pracował przez 21 lat od1918roku. W latach trzydziestych przewodnik Posterunku Policji w Wieluniu. Po agresji Armii Czerwonej 17 września 1939 roku więzień Obozu w Ostaszkowie. 27 kwietnia 1940 roku zamordowany strzałem w tył głowy przez NKWD w Twerze, pogrzebany w Miednoje. Pozostawił żonę i trójkę dzieci. Za swoją działalność został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości. Pośmiertnie awansowany do stopnia aspiranta.
Za motto projektu organizatorzy przyjęli słowa Jana Pawła II: „ Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowiczeństwie”.
Pamięć o Katyniu i tamtych wydarzeniach nie pójdzie w zapomnienie wraz z odejściem Rodzin katyńskich. W ostatnich dniach o Katyniu usłyszało więcej osób niż przez całe minione siedemdziesięciolecie. Tragedia, która się wydarzyła trzy dni temu wstrząsnęła wszystkimi Polakami i całym światem. W jednej chwili zginęło 96 Polaków, większość z nich przez lata walczyła o prawdę katyńską. Trudno znaleść słowa, które oddały by żal i smutek po ostatnich wydarzeniach. Zginął prezydent Lech Kaczyński i jego żona, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści, księża, wojskowi i działacze społeczni, załoga samolotu. Historia zatoczyła tragiczne koło i przywiodła nas do jakże tragicznego dla naszego narodu miejsca - Smoleńska.
Pani dyrektor Bożena Żurek powitała zaproszonych gości: wiceburmistrza Roberta Kaję oraz Janinę Zapłotną i Mariana Kaczmarskiego , Mariana Stochniałka - ksiądza Prałata Parafii pw. Nawiedzenia NMP w Wieluniu, Grażynę Reczyńską – przedstawiciela Komisji Edukacji i Kultury Rady Powiatu, Waldemara Kozerę - oficer prasowy Powiatowej Komendy Policji w Wieluniu, Jan Książek – dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Halina Perdek i Zbigniew Dąbrowy- przewodniczącego Osiedla, Agnieszkę Mikulską - przewodniczącą Rady Rodziców.
Uczciliśmy minutą ciszy pamięć poległych 70 lat i trzy dni temu wspaniałych Polaków. Ksiądz prałat Marian Stochniałek odmówił krótką modlitwę.
Uroczystości przygotowała pani Małgorzata Białas i Mariola Szczepańska. Pani dyrektor podziękowała też panu Markowi Białasowi, który znalazł materiały o przodowniku Rudolfie Płatku w muzeach warszawskich. Panu Piotrowi Sitarskiemu i pani Barbarze Chadrjan. W krótkiej części artystycznej uczniowie wykonali piękne piosenki i recytacje.
Sadząc dąb katyński, chcemy oddać hołd bohaterowi tamtych czasów – Rudolfowi Płatkowi. Obowiązkiem każego Polaka jest pielegnowanie pamięci o swych przodkach, szczególnie jeśli wykazali się odwagą, bohaterstwem i niezłomnością. Opiekę nad „Dębem pamięci” przekazała pani dyrektor uczniom, którzy w ten sposób bedą kultywować pamięć o starszym przodowniku policji Rudolfie Płatku, jak też o wszystkich ofiarach Katynia, Charkowa, Starobielska, Ostaszkowa i Midnoje oraz o wszystkich, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Odsłonięcia tablicy dokonała przewodniczaca szkoły i poświęcił księdz Marian Stochniałek.
(J.G.)
"Między nami kobietkami"- spotkanie z pielęgniarką.
Pani pedagog Katrzyna Chmielewska zaprosiła do szkoły pielęgniarkę na spotkanie pt. "Między nami kobietkami". W spotkaniu uczestniczyły uczennice klas szóstych. Dotyczyło ono rozwoju dziewczynek i zmian z tym związanych. Dziewczynki mogły rozszerzyć swoje wiadomości na temat układu rozrodczego, miesiączkowania, konieczności dokładnej higieny ciała i dbania o zdrowie. Wiadomości zostały przedstawione w ciekawy sposób, uzupełniony pokazem slajdów. (J.G.)
Egzamin do gimnazjum.
Dzień dzisiejszy należy do najważniejszych dla uczniów szkoły podstawowej. To dzień egzaminu do gimnazjum. Sprawdzian zdobytych w szkole umiejętności i wiadomości. Do egzaminu przystąpiło 76 uczniów z trzech klas szóstych. Uczniowie pisali sprawdzian w obecności komisji egzaminacyjnej. Pad sprawnym i rzetelnym przebiegiem egzaminu czuwała p. dyr. Bożena Żurek. Przewodniczący komisji wraz z przedstawicielami uczniów sprawdzili ilośc arkuszy egzaminacyjnych. wszyscy byli bardzo skupieni i lekko zestresowani, ale dobry humor nie opuszczał większości uczniów. Pięknie wyglądały dziewczynki i chłopcy w strojach galowych. Wszyscy nauczyciele trzemali kciuki za swoich wychowanków. Teraz czekamy na wyniki.
(J.G.)
Misterium Paschalne
W środę odbyło się przedstawienie "Misterium Paschalne", przygotowane przez panie Iwonę Lesiak i Agnieszkę Ptak. Przedstawienie nosiło tytuł "Krzyż, uśmiech, rana głęboka". W misterium wystąpili uczniowie klasy IV1, IV2 i VI1. Ogólem zaangażowanych w występ było aż 50 uczniów. Oprawę muzyczną przygotował pan Piotr Sitarski. Treść misterium wprowadziła oglądających w atmosferę świąt Wielkanocy. Uczniowie zaprezentowali walkę człowieka ze słabościami i wadami. Scenariusz zawierał recytacje, a także elementy pantomimy. Występ wzbogaciły piękne piosenki solistów i chóru szkolnego, a także pokaz slajdów.
Przedstawienie zostało powtórzone kościele w Dąbrowie, a także w Kościele Bożego Ciała w Wieluniu.
W Dąbrowie dzieci zostały powitane przez księdza proboszcza. Gratulował on także dzieciom wspaniałego występu. Pani sołtys Dąbrowy wręczyła dzieciom na zakończenie piękne świąteczne podarunki: Kury z ciasta chlebowego i jajka z czekolady.
W kościele Bożego Ciała w Wieluniu dzieci występowały na zakończenie wieczornej mszy. Ksiądz prałat gorąco podziękował dzieciom i opiekunom za zaangażowanie i wspaniały pokaz.
(J.G.)
Udział w II Konkursie Wielkanocnym.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II Konkursie Wielkanocnym w kategorii: Pisanka Tradycyjna. Pierwsze miejsce zajęła Sandra Madziara z klasy I2. Pozostali uczniowie z naszej szkoły otrzymali dyplomy za udział. (Album fot. "Szkolni mistrzowie").
(J.G.)
Wielkanocne Świętowanie-apel dla klas młodszych.
W atmosferę świąt wspaniale wprowadził uczniów klas I-III apel Wielkanocne Świętowanie przygotowany przez panią Wioletę Dobroć i klasę III3. Nauczyciele i dzieci mieli okazję wysłuchać mnóstwo pięknych wiosennych piosenek, recytacji. Przygotowane zostały tez dekoracje nawiązujące do wielkanocnych tradycji.
(J.G.)
Przedszkolaki znów w szkole.
Kolejne zajęcia dla przedszkolaków przybliżyły dzieciom edytor grafiki paint. Dzieci rysowały pisanki, kolorowały ilustracje. Rozwiązywały też krzyżówki i układały puzzle. Zajęcia z informatyki przygotowały panie Małgorzata Lipieta i Joanna Gradowska. Za wzorową pracę dzieci dostały dyplomy Honorowego informatyka. Puzzle miały możliwośc tez układac dzieci na zajęciach z religii. Rozmawiały o świętach, kleiły rysowały. Zajęcia z religii przygotowały panie Aleksandra Mielczarek i Iwona Lesiak. Następne zajęcia odbędą sie po feriach świątecznych- 13 kwietnia. Prosimy dzieci, aby przyniosły ze sobą strój do zajęć sportowych.
(J.G.)
Konkurs fotograficzny-
Juz wkrótce nastąpi rozstrzygnięcie fotograficznego konkursu "Najpiękniejszy krajobraz zimy stulecia". Organizatorem konkursu jest p. Jolanta Olesińska. W konkursie mogły wziąć udział wszystkie dzieci z klas I-VI. Do konkursu zakwalifikowano 52 zdjęcia. Można je obejrzeć w Albumie fotograficznym, a także zostaną umieszczone na gazetce szkolnej. Każdy może wziąć udział w wyborze najpiękniejszego zdjęcia. Wystarczy oddać swój głos.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO GŁOSOWANIA!
(J.G.)
Szkolenie w zakresie pierwszej pomocy.
Pani pedagog Katarzyna Chmielewska zorganizowała szkolenie w zakresie pierwszej pomocy dla uczniów klas piątych i szóstych. Szkolenie przeprowadził pan Leszek Wolniaczyk z gimnazjum nr 3 wraz z uczennicami.Dziewczyny pod kierunkiem wychowawcy przeprowadziły pokaz w sposób rzetelny i bardzo ciekawy. Szkolenie odbywa się w dwóch etapach. Następna część szkolenia po świętach.
(J.G.)
Przedszkolaki w szkole- zajęcia ogólnorozwojowe.
Raz w tygodniu organizowane są w naszej szkole zajęcia ogólnorozwojowe dla przedszkolaków. w tym tygodniu dzieci brały udział w zajęciach w świetlicy szkolnej, w sali plastycznej i muzycznej. Zajęcia w świetlicy przygotowały panie Edyta Garncarek i Inga Sztyglic. Dzieci pod ich kierunkiem wykonywały ozdoby świąteczne. Kleiły i ozdabiały piękne ogródki wiosenne w kształcie koszyczków, torebki wielkanocne i zajączki. W przcowni plastycznej pani Barbara Chadrian przygotowała dla dzieci projekt do wykonania śmiesznych smoków ze skarpetki i gałganków. Dzieci kształciły sprawności manualne i przy tym bardzo dobrze się bawiły. Zajęcia muzyczne przeprowadził pan Piotr Sitarski. dzieci śpiewały piosenki, próbowały gry na instrumentach, ogadywały odgłosy różnych pojazdów i zwierząt.
Zajęcia dzieci w szkole służą nie tylko ogólnego rozwojowi dzieci, ale także poznaniu nowych koleżanek i kolegów, ośmieleniu się w środowisku szkoły i przygotowaniu do nauki szkolnej. Następne zajęcia 30.03.2010r. Serdecznie zapraszamy.
(J.G.)
Dzień Wiosny
Organizatorem Dnia Wiosny w naszej szkole jest zawsze Samorząd Szkolny. Uczniom z samorządu pomagały w w przygotowaniach panie Katarzyna Jarząbek i Mariola Szczepańska.
Wszyscy uczniowie przebrali się w ty dniu w ciekawe, barwne wiosenne stroje. Pogoda też dopisała.
Uroczystość Dnia Wiosny rozpoczęła się o godz. 9.00 na sali gimnastycznej. Wszyscy obejrzeli krótką inscenizacjię o wiośnie, która wprowadziła nas w nastrój zabawy. Następnie uczniowie zwrócili sie do pani dyrektor z prośbą o przekazanie symbolicznego klucza do szkoły i tym samym przekazanie uczniom władzy na cały dzień. Pani dyr. Ewa Sobańska przekazała uczniom klucze i życzyła wszystkim wspaniałej zabawy.
Pierwszym punktem programu były wybory Ucznia Roku. Uczniowie wybierani byli w kategoriach :
1. Zgrywus roku dla największego dowcipnisia.
2. Dżentelmen Roku- dla ucznia, który wie jak sie zachować w kazdej sytuacji.
3. Śpioch Roku- zawsze zdezorientowany, zaspany i spóżniony.
4. Oryginał Roku- ma swój niepowtarzalny styl, szokuje, zachwyca.
5. Farciarz Roku
6. Srebrne usta.
7. Przystojniak Roku
8. Złote Lusterko
Dzień Otwarty
16 marca zorganizowany zostal w naszej szkole Dzień Otwarty. Gościliśmy przedszkolaków wraz z rodzicami. Dzieci przybyły w bardzo licznej grupie. W sali gimnastycznej odbyło sie powitanie, a następnie wszyscy mogli obejrzeć przedstawienie "Calineczka przygotowane przez uczniów klasy integracyjnej wraz z p. Iwoną Grzelak i Bernardą Łuczak. Następnie rodzice wzięli udział w spotkaniu z p. dyrektor Bożeną Żurek, która zapoznała rodziców z organizacja pracy w szkole i metodami pracy. Przedszkolaki w tym czasie zostały podzielone na grupy i wzięły udział w różnorodnych zajęciach przygotowanych przez nauczycieli. Były to m. in.: zajęcia świetlicowe, sportowe, językowe, informatyczne, gry i zabawy słowne i manualne, a także rożne zabawy. Dzieci mogły z wiedzić szkołę, poznać klasy, w których będą się uczyć w przyszłości.
W czasie zajęć świetlicowych dzieci samodzielnie mogły przygotować sobie koszyczki ze zbożem do świątecznej dekoracji. Zajęcia te zostały przygotowane przez p. Edytę Garncarek i Ingę Sztyglic. W czasie zajęć językowych z panią Agnieszką Ptak Przedszkolaki bawiły sie w rozróżnianie podstawowych komend w języku angielskim. poznały tez kilka słów. bardzo wesoło było też w salach kształcenia zintegrowanego. Dzieci odrysowywały ciekawe szablony, grały w "Ser" z panią Dorotą Jamą i Anną Torchałą. Pisały po śladzie, kolorowały, układały puzzle i bawiły się z panią Wioletą Dobroć, Agnieszką Olejnik, Bernardą Łuczak i Iwoną Grzelak. W pracowni komputerowej młodzi informatycy sami potrafili rozwiązywać komputerowe zadania, zagadki i tworzyli prace plastyczne. Nad bezpieczeństwem dzieci w pracowni czuwały panie Małgorzata Lipieta i Joanna Gradowska. Nauczycielki religii Iwona Lesiak i Aleksandra Mielczarek pokazywały dzieciom przykładowe zajęcia. W sali gimnastyki korekcyjnej pani Grażyna Porzezińska Sztyglic zorganizowała dla dzieci ścieżkę zdrowia. Dzieci przchodziły przez drabinki, zjeżdżały ze zjeżdżalni, skakały, chodziły po równoważni.
Przedszkolakom zabawy w szkole bardzo sie podobały. Niektórzy niechętnie wracali z rodzicami do domu. (J.G.)
DNI OTWARTE „PIĄTKI”
„Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka”
Jan Paweł II
16 marca 2010 roku w Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich w Wieluniu odbył się dzień otwarty szkoły, zaadresowany głównie do rodziców i uczniów, przyszłych pierwszoklasistów oraz przyszłych wychowanków klasy „0”.
Wśród atrakcji przygotowanych specjalnie na ten dzień, znalazło się przedstawienie teatralne pt. „Calineczka” w wykonaniu uczniów kl.III1 .
Wtorkowe popołudnie obfitowało w liczne i ciekawe zajęcia. Przyszłe pierwszaki mogły uczestniczyć w zajęciach sportowych, informatycznych, języka angielskiego, plastycznych i muzycznych. Z przyjemnością dowiadywały się nowych rzeczy. Obejrzały także zdjęcia z ich grudniowego spotkania w naszej szkole.
W tym czasie pani dyrektor Bożena Żurek przedstawiła rodzicom prezentację multimedialną, dotyczącą założeń podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego – klasa I oraz zapoznała z ofertą szkoły. Stwierdziła, że dobrze rozumie tych rodziców, którzy oczekują, aby szkoła była bezpieczna, przyjazna uczniowi, zatrudniająca dobrych, zaangażowanych w swą pracę nauczycieli, potrafiących w razie trudności pomóc każdemu dziecku. Niezależnie od wieku, powinno ono uczestniczyć w interesujących je zajęciach, kształcić przydatne umiejętności. W związku z tym pani dyrektor w imieniu swoim i nauczycieli zaprosiła przyszłych pierwszaków na cotygodniowe zajęcia do naszej klasy.
Z perspektywy kilku tygodni można stwierdzić, że wtorkowe spotkania cieszą się dużą popularnością. Dzieci chętnie przychodzą na popołudniowe zajęcia. Zaprzyjaźniają się ze szkołą, aby 1 września z ochotą stanąć w szeregach uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich w Wieluniu.
Zajęcia odbywają się w każdy wtorek w godz. 1600 – 1700.
Mariola Szczepańska
Apel podsumowujący sukcesy uczniów- I pierwsze półrocze 2009/2010r.
W każdym półroczu organizowany jest apel podsumowujący sukcesy uczniów naszej szkoły. Na apelu wyrózniani są uczniowie, którzy w ubiegłym półroczu odnieśli sukcesy w różnych dziedzinach nauki i sportu. Panie dyrektor pogratulowała laureatom konkursów językowych, ekologicznych i zwycięzcom zawodów sportowych. Wszyscy mistrzowie zostali nagrodzeni dodatkowo drobnymi słodyczami.
(J.G.)
Konkurs matematyczny MUSZELKA- etap szkolny.
W dniu dzisiejszym uzdolnieni w dziedzinie matematyki uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w szkolnym etapie konlursu matematycznego MUSZELKA. W konkursie wzięło udział 30 uczniów z klas IV-VI. Głównym organizatorem konkursu było Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe M. Dobrowolska. W naszej szkole nad przebiegiem konkursu czuwały p. dyr. Ewa Sobańska i matematyczki p. Ewa Kotecka i p. Jolanta Wożniak. Czas trwania konkusu wynosił 60 minut. Naszy uczniom życzymy powodzenia.
(J.G.)
Dzień Kobiet
Dzień Kobiet w szkole został uczczony bardzo uroczyście. Nauczycielki otrzymały kwiaty i serdeczne życzenia. Dziewczynki- kwiaty, drobne upominki i słodycze. W klasach mlodszych zorganizowano klasowe zabawy. (patrz. A.fot)
(J.G.)
Rejonowe Mistrzostwa Piłki Siatkowej -dziewcząt i chłopców.
W środę 3 marca odbyły się mistrzostwa piłki siatkowej dziewcząt, a 5 marca chłopców. I miejsce zdobyła drużyna chłopców z naszej szkoły, a III miejsce drużyna dziewcząt. Drużyna chłopców zakwalifikowała sie na zawody wojewódzkie.
(J.G.)
Walentynki.
Piątek w naszej szkole był dniem Walentynek. Zorganizowane zostały różne atrakcje. Przez cały tydzień uczniowie z samorządu zbierali listy do poczty walentynkowej, które zostały wręczone podczas zabawy. Dziewczynki i chłopcy bawili się tez w randkę w ciemno i wzięli udział w walentynkowych zawodach sportowych. Organizatorem walentynek był Samorząd Szkolny z opiekunem p. Katarzyną Jarząbek, oraz p. Mariola Szczepańska. (Patrz album fot.)
(J.G.)
Wyniki akcji "NA POMOC HAITII"
KWOTA ZEBRANA NA POMOC OFIAROM TRZĘSIENIA ZIEMI NA HAITI
LOTERIA FANTOWA- 649,30 zł
KLASA II1-346,05
UCZNIOWIE POZOSTAŁYCH KLAS- 73,63 zł
RAZEM- 1068,98 zł
WSZYSTKIM, KTÓRZY PRZYCZYNILI SIĘ DO ZGROMADZENIA WYMIENIONEJ KWOTY W IMIENIU MIESZKAŃCÓW HAITI SERDECZNIE DZIĘKUJEMY
Archiwum Aktualności