Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich w Wieluniu przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry”.
Podjęto szereg przedsięwzięć, aby w atrakcyjny i efektywny sposób przybliżyć dzieciom życie i twórczość wybitnego polskiego komediopisarza.
Została przygotowana ciekawa prezentacja multimedialna, która w przystępny sposób nakreśliła uczniom realia historyczne epoki oraz zaprezentowała sylwetkę i twórczość Aleksandra Fredry. Uczniowie oglądali ją na lekcjach języka polskiego, a zaproszeni rodzice i uczniowie klas młodszych podczas szkolnej uroczystości.
Na głównym korytarzu znajduje się okolicznościowa gazetka, z której można się dowiedzieć o samej inicjatywie Pana Prezydenta oraz utrwalić informacje o pisarzu.
W bibliotece szkolnej przygotowano wystawkę dzieł Aleksandra Fredry oraz publikacji poświęconych jego twórczości. Przy wejściu do biblioteki znajduje się druga gazetka okolicznościowa.
W świetlicy szkolnej odbyła się główna część obchodów uroczystości.
Uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, zaproszeni rodzice wysłuchali prelekcji oraz obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą Fredrze.
Następnie uczennica klasy II1 – Weronika Sekieta przeczytała utwór „Małpa w kąpieli”. Wystąpieniu towarzyszyła animacja. Scenka teatralna przygotowana przez uczniów klasy piątej była ilustracją do wiersza „Paweł i Gaweł”. Nie zabrakło również występów uczniów klas młodszych. Mali artyści z klasy II3 przedstawili scenki do wierszy: „Osioł”, „Cygan i baba” oraz „Paweł i Gaweł”.
Zgromadzeni na uroczystości widzowie mieli również możliwość wysłuchania nagrań wybranych utworów Fredy w wykonaniu wybitnych polskich aktorów m.in. Jerzego Treli oraz obejrzeli filmy animowane na podstawie bajek pisarza.
Na długiej przerwie społeczność uczniowska wraz z nauczycielami wspólnie odczytała najbardziej znany wiersz Fredry „Paweł i Gaweł”.
Ponadczasowy humor płynący z kart utworów Fredry wprowadził wszystkich w doskonały nastrój. Nie zapomnieliśmy również o sobotnich uroczystościach, gdzie naszą szkołę reprezentuje grupa nauczycieli przebranych w stroje z epoki oraz dwadzieścioro uczniów w strojach tanecznych. Małgorzata Białas






Rozstrzygnięta została III edycja Konkursu czytelniczo- plastycznego "Bohaterowie z krainy Baśni". Tym razem uczniowie ilustrowali "Brzydkie kaczątko" Chistiana Andersena i "Jasia i Małgosię" braci Grimm.
