Klasa III3 spotkała się na przedświątecznym kolędowaniu.

Uczniowie wspólnie udekorowali stół, zjedli poczęstunek, a potem wspólnie śpiewali kolędy i piosenki świąteczne. Największą atrakcję stanowiło jednak palenie zimnych ogni.
Joanna Gradowska
Klasa III3 spotkała się na przedświątecznym kolędowaniu.

Uczniowie wspólnie udekorowali stół, zjedli poczęstunek, a potem wspólnie śpiewali kolędy i piosenki świąteczne. Największą atrakcję stanowiło jednak palenie zimnych ogni.
Joanna Gradowska
Wycieczka do Wrocławia klas I1 (wych. K. Chmielewska, A. Rurańska) i I5 (wych. A. Olejnik).

Dzieci oglądały przedstawienie pt. "Krzywiryjek" w Teatrze Lalki i Aktora, spacerowały po wrocławskim rynku i odwiedziły manufakturę słodyczy "Cukier - Lukier", w której własnoręcznie wykonały swoje lizaki.
Wycieczka była bardzo udana i uczniowie obu klas zadeklarowali chęć następnego wyjazdu jak najszybciej.
K. Cmielewska
Powiatowy Konkurs Plastyczny
„Przypowieści biblijne – skarbnica mądrości”
pod patronatem Burmistrza Wielunia Pawła Okrasy
Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich już po raz piąty była organizatorem konkursu plastycznego. Cztery razy obejmował on szkoły podstawowe z Gminy Wieluń - w tym roku „poszerzyliśmy granice” i do konkursu zaprosiliśmy szkoły podstawowe z Powiatu Wieluńskiego.
Każdego roku nasz konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem, tym razem tematyka dotyczyła przypowieści biblijnych, gdyż jak sam tytuł mówi – jest to skarbnica mądrości… Mądrość zawarta w przypowieściach nie traci na aktualności niezależnie od czasów. Przypowieści biblijne to nie tylko proste historyjki, ich prawdziwy sens jest ukryty, dlatego też, by zrozumieć przypowieści trzeba odkryć ich znaczenie symboliczne.
Do Powiatowego Konkursu przystąpiło 7 szkół podstawowych: z Wierzchlasa, z Osjakowa, z Ostrówka, z Bieniądzic, z Sieńca, Szkoła Podstawowa nr 4 w Wieluniu i Szkoła Podstawowa nr 5 w Wieluniu. Prace oceniano w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III i klasy IV-VI. W sumie wpłynęło po 21 prac w każdej kategorii. 9 grudnia 2014 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. Jury przy wyborze prac kierowało się samodzielnością uczniów i zgodnością pracy z tematem. Wybór był bardzo trudny.

11 grudnia 2014 r. o godz. 900 odbyło się wręczenie nagród.
Bardzo dziękujemy Panu Burmistrzowi za objęcie Powiatowego Konkursu Plastycznego „Przypowieści biblijne – skarbnica mądrości” swoim patronatem i za pomoc w przygotowaniu nagród dla zwycięzców: plecaków i gadżetów związanych z naszą gminą, które na pewno dzieciom będą się miło kojarzyć. Dziękujemy Paniom z UM za pomoc.
W konkursie zwyciężyli:
KLASY I - III
I miejsce MAJA RYCHLIK kl. III a
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 W WIELUNIU
II miejsce JULIA NITECKA kl. II 2
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 W WIELUNIU
III miejsce NATALIA PETROWICZ kl. III 1
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 W WIELUNIU
wyróżnienie AGNIESZKA MUSIAŁ kl. III 1
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 W WIELUNIU
wyróżnienie ALEKSANDRA BUC kl. I a
SZKOŁA PODSTAWOWA W OSTRÓWKU
KLASY IV VI
I miejsce KSENIA KOŚMIDER kl. V 1
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 W WIELUNIU
II miejsce ALICJA LEPLA KL kl. V
SZKOŁA PODSTAWOWA W SIEŃCU
III miejsce GABRIELA SZCZECIŃSKA kl. V
SZKOŁA PODSTAWOWA W BIENIĄDZICACH
wyróżnienie JAKUB PODYMA kl. VI
SZKOŁA PODSTAWOWA W SIEŃCU
wyróżnienie OLIWIA MIELCZAREK kl. IV
SZKOŁA PODSTAWOWA W SIEŃCU
Zwycięzcom gratulujemy!
A. Mielczarek
Zakończył się nabór prac do konkursu "Najpiękniejsza ozdoba choinkowa". Czekamy na wyniki.
(J.G.)
Szczęśliwe miny uczniów z klasy I1- integracyjnej, przyczyniły się do wygranej zdjęcia w plebiscycie na "Najfajniejsze zdjęcie pierwszaków".
Super klasa w składzie: Jakub Chudecki, Maksymilian Cieślak, Emilia Korczewska, Antoni Lesiak, Aleksandra Łuczak, Bartłomiej Łyko, Hubert Mielczarek, Maja Mordalska, Zuzanna Ogiela, Tobiasz Pieprzyk, Oskar Prozner, Jakub Skoczylas, Wiktoria Sobera, Artur Stępień, Wiktoria Stępień, Jakub Strycharek, Michał Szczepaniak, Mikołaj Szczepański, Alexander Warnest, Hanna Wieteska, zdobyła główną nagrodę. Klasa zdobyła 12 857 głosów.
"Zwycięska klasa otrzyma karnet dla 30 osobowej grupy na 2 seanse 6D do wykorzystania do końca 2014 roku w kinie Cinetrix w Sieradzu. Dyrektorzy szkół lub wychowawcy klas będą mieli możliwość ustalenia indywidualnego seansu. Na tym jednak nie koniec atrakcji. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Sieradzu ufundował dla zwycięzców konkursu malowanki uczące bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, odblaski oraz plany lekcji." (Nasze Miasto)
Jesteśmy dumni z klasy integracyjnej, pani Katarzyny Chmielewskiej. Wychowawczyni z całych sił kibicowała uczniom. Serdecznie dziękujemy wszystkim Przyjaciołom naszej szkoły za oddane głosy.
(J.G.)
„Dzisiaj wielka jest rocznica -
jedenasty listopada!…
Tym, co zmarli za Ojczyznę
hołd wdzięczności Polska składa.”
Ludwik Wiszniewski
W listopadowej zadumie płynie tak wiele wspomnień… Ten czas zmusza nas również do refleksji nad Polską... wieków ubiegłych i dzisiejszych dni... i jeszcze tych, którzy przelali za Nią tak wiele krwi...
11. listopada 2014 roku to 96 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości . Oczami wyobraźni i serca, widzimy marszałka Piłsudskiego i Jego legiony, którzy po 123 latach niewoli i zaborów wywalczyli Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – Polsce, naszej Ojczyźnie, Wolność i Niepodległość.

Zdjęcie z portalu Nasze miasto.
By upamiętnić ten wielki Dzień i ofiarę życia Legionistów, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach uroczystości Narodowego Dnia Niepodległości, zorganizowanych w naszym mieście.
Aleksandra Mielczarek
Idea wychowania patriotycznego jest bardzo ważna w naszej szkole. W związku z tym, kolejny już raz p. Małgorzata Białas- nauczycielka języka pokskiego, zorganizowała apel ku czci walczącym o niepodległość. Podzczas apelu uczniowie nie tylko czcili pamięć walczących, ale także utrwalali swoją wiedzę na temat tamtego okresu historycznego.

Po krótkim występie artystycznym p. Białas przeprowadziła quiz wiedzy o historii. Las rąk potwierdził, że uczniowie z uwagą słuchali wiadomości na apelu.
(J.G.)
„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym ,bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość, i nie chce ludzi wielkich, kończy się.” - Prymas Stefan Wyszyński.
W zadumie serc, tuż przed zbliżającym się Świętem Zmarłych, powracają Ci, którzy pośród nas byli, którzy już odeszli, których Bóg odwołał, którzy złożyli również swoje życie na ołtarzu naszego Narodu, by następne, młodsze pokolenia doświadczyły wolności…
Ten dzień budzi pamięć i skłania do refleksji… Dlatego też uczniowie naszej szkoły pamiętając o swoich patronach: Powstańcach Śląskich, zapalili znicze i złożyli kwiaty pod ich pomnikiem na wieluńskich cmentarzu.
Bardzo dziękujemy Państwu Cichoniom za podarowanie pięknych chryzantem.
„Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie.” C. K. Norwid
Aleksandra Mielczarek
W naszej szkole działa Biuro rzeczy znalezionych. Uczniowie często gubią różne rzeczy na terenie szkoły i boiska. Biuro rzeczy znalezionych prowadzą w szkole p. Hanna Bajzert i Joanna Gradowska. Prosimy pytać w sali nr 7, albo w pokoju za salą nr 8.
(J.G.)
Jak zdrowe jest jedzenie warzyw i owoców dowiedzieli się uczniowie klasy III2. Uczniowie zrobili pyszną sałatkę warzywną. Pani Anna Torchała czuwała nad przestrzeganiem higieny podczas pracy.

Wykonanie sałatki związane było z tematyką lekcji, a także z promocją zdrowego odżywiania zawartego w planie profilaktycznym szkoły. Projekt ten realizowany jest we współpracy z pedagogiem szkolnym, panem Piotrem Sitarskim. (J.G.)
Klasa I5 odbyła swoją pierwszą pieszą wycieczkę do lasku miejskiego.

Wszyscy uczniowie bacznie obserwowali teren, wyszukiwali kolorowe liście, żołędzie i kasztany. Szczególną uwagę zwracali na różnorodne grzyby, które kryły się pośród kolorowych liści oraz na starych pniach.

Lekcja w terenie dostarczyła uczniom wielu wrażeń oraz nowych wiadomości.
(A. Olejnik)
Klasa I 4 wraz z wychowawczynią Dorotą Jamą uczestniczyła w pikniku ułańskim zorganizowanym przez dyrekcję i grono pdagogiczne ZS nr 1 w Wieluniu. Dzieci oglądały ekwipunek żołnierza oraz pokazy ułańskie.

Dzieciom bardzo podobały się koniki i panowie ułani. Wychowawczyni była zachwycona!
D. Jama
Dzięki uprzejmości rodziców Tymka i Nikodema z klasy III3, uczniowie ponownie spotkali się na pikniku integracyjnym. Dzieci bardzo miło wspominały wiosenne spotkanie w ogrodzie państwa Marców i bardzo chciały odwiedzić kolegów kolejny raz. Na pikniku można było pograć w piłkę nożną na prawdziwym boisku, pobawić się ze wspaniałym rudym królikiem, karmić kury, a nawet znajdować "prawdziwe" jajka.

Pani Anna Marzec przygotowała dla dzieci wspaniały poczęstunek. Wszyscy uczniowie podziękowali za zaproszenie. Dzieci wróciły bezpiecznie do szkoły.

(J.G.)
Fundacja JESTEM WIDOCZNY- JESTEM BEZPIECZNY, Komenda Policji i pedagog szkolny p. Piotr Sitarski zorganizowali w szkole wielką akcję na rzecz bezpieczeństwa dzieci na drodze.

Uczniowie utrwalili sobie zasady zachowania podczas przechodzenia przez jezdnię. Dowiedzieli się jak ważne jest podróżowanie w foteliku i zapięcie pasów.

Wszyscy uczniowie klas I-III otrzymali kamizelki odblaskowe. Uczniowie podczas wycieczek i wyjść szkolnych muszą być szczególnie widoczni na drodze. W naszej szkole już od dłuższego czasu stosowano kamizelki podczas wyjść uczniów. Jednak posiadaliśmy ich zbyt małą ilość, co utrudniało każdorazowe ich używanie.

Pegagog szkolny pan Piotr Sitarski w ciągu całego roku propaguje zasady bezpieczeństwa dzieci. Uczniowie o zasadach bezpieczeństwa mogą przeczytać też na gazetce korytarzowej przed gabinetem pedagoga.

(J.G.)
Rozpoczęcie roku szkolnego klas I-VI.
W nowym roku szkonym rozpoczęło naukę 5 klas pierwszych. Podczas rozpoczęcia roku szkolnego z ogromnym żalem pożegnano odchodzącą na emeryturę panią dyrektor Bożenę Zurek. Pani dyrektor kierowała placówką przez 15 lat. Odejście Pani Bożeny Żurek było zaskoczeniem dla wielu pracowników szkloły. Pod okiem dobrego gospodarza szkoła rozkwitła i osiągnęła wiele sukcesów. Pani Bożena Żurek nadal uczy ukochanych uczniów przyrody, więc nadal skorzystają z ogromnej wiedzy i umiejętnosci swojej ulubionej nauczycielki.
(J.G.)
Zakończenie roku szkolnego odbyło się w trzech grupach. Oddzielnie zakończenie roku miały klasy szóste i klasy trzecie. Uczniowie otrzymali świadectwa z wyróznieniem i nagrody.
9 maja 2014 w czytelni Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu odbyło się spotkanie z pisarką Zofią Stanecką w którym uczestniczyli uczniowie klasy III 2 wraz z wych. D. Jamą.
Zofia Stanecka przedstawiła gościom popularną bohaterkę poczytnej serii – Basię oraz jej rodzinę. Dzieci miały niepowtarzalną okazję, by jeszcze bliżej poznać bohaterów niezwykle lubianych i chętnie wypożyczanych tytułów. Autorka przeczytała fragmenty swoich książek o Basi, ale także Świata według dziadka. Interpretacja tekstu niezwykle spodobała się naszym czytelnikom. Dzięki ciekawej opowieści Zofii Staneckiej, dzieci dowiedziały się jak wygląda codzienna praca pisarki, skąd czerpie
pomysły, jak powstają ilustracje i kto je wykonuje, a także co się dzieje zanim książka trafi na półki księgarń i bibliotek.
Każdy z uczestników spotkania mógł też pobudzić swoją wyobraźnię i namalować wyjątkowego kota. Powstały bardzo interesujące rysunki, o których mali twórcy bardzo chętnie opowiadali. Spotkanie zakończyło się długą kolejką po autografy autorki.
Dorota Jama
Na zaproszenie taty Oli Prange i pracowników Stacji hydrologiczno- meteorologicznej w Wieluniu, uczniowie klasy II3 zwiedzili stację.
.
Zapoznali się ze sposobami tworzenia prognozy pogody, z aparaturą używaną do jej przewidywania.

W czasie wizyty uczniowie poprosili o wspaniałą pogodę i.... prośba została spełniona. Bardzo dziękujemy panu Prange i pracownikom stacji za zaproszenie.
Joanna Gradowska
Powered by aSc EduPage