DO RODZICÓW

Szanowni Rodzice!

Nasza szkoła przystąpiła do

Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

W związku z tym księgozbiór biblioteki szkolnej powiększy się o interesujące książki, które na pewno zainteresują Państwa dzieci.

Prosimy, włączcie się w akcję rozwijania zainteresowań czytelniczych Państwa dzieci, a na pewno wpłynie to pozytywnie na ich rozwój i osiągnięcia szkolne.

Oto powody dlaczego warto czytać książki, korzyści, jakie odnosimy sięgając po książkowe pozycje:

1. Czytanie książek rozwija, poszerza zasób naszego słownictwa, przyczynia się do tego, że znamy, używamy więcej słów, łatwiej rozumiemy bardziej skomplikowane słowa, sformułowania.

Sprawniej budujemy wypowiedzi, polepsza się także ich stylistyka. Łatwiej pisać nam ciekawe teksty, przekładać nasze myśli na słowa, mamy mniejsze problemy z gramatyką i ortografią, czyli ogólnie czytanie książek korzystnie rozwija nasze językowe umiejętności.

2. Czytelnictwo rozwija naszą wyobraźnię, pobudza naszą kreatywność.

Czytając powieści, opowiadania, poznając nowe historie wizualizujemy je w naszym umyśle przez co aktywujemy naszą fantazję, jesteśmy bardziej innowacyjni, pomysłowi, usprawniamy przez to nasze twórcze myślenie, które wpłynie na nasze twórcze, produktywne działanie.

3. Im więcej czytamy, tym więcej wiemyczytanie korzystnie wpływa na zasób naszej wiedzy.

Z książek dowiadujemy się wielu cennych informacji, które zapamiętane mogą być bardzo użyteczne w naszym życiu codziennym. Książki przekazują nam wiele wartościowych wiadomości i ciekawostek z różnych dziedzin życia i nauki. Ponadto zyskujemy nie tylko własną opinię na temat danej książki i jej autora, ale możemy także wyrobić sobie indywidualny pogląd na temat tematyki, sytuacji przedstawianej w książce, rozszerzamy i zgłębiamy nasz punkt widzenia na określoną sprawę prezentowaną na łamach książki.

4. Poprzez historie opisane w książkach mamy okazję zetknąć się z wieloma sytuacjami, problemami życia codziennego.

Przedstawione losy i troski książkowych bohaterów pozwalają przyjrzeć się wielu życiowym sprawom, z którymi do tej pory nie mieliśmy okazji się spotkać. Takie zetknięcie się z wieloma sytuacjami, problemami z perspektywy czytelnika, osoby z boku pozwala nam wyrobić sobie pogląd na różne kwestie, nakłania także do zastanowienia się co my byśmy zrobili w obliczu takiego zdarzenia, jak byśmy zareagowali, jak byśmy sobie w danej sytuacji poradzili. Uczy to nas szukać hipotetycznych rozwiązań, a także na podstawie tego jak radzą sobie książkowi bohaterowie my sami dostajemy gotowe rozwiązania danych komplikacji i możemy je rozważyć, odnieść do siebie zadając sobie pytanie, czy my postąpilibyśmy w identyczny, czy może odmienny sposób.

5. Książki dostarczają tematów do rozmowy. Gdy przeczytamy określoną książkową pozycję możemy później porozmawiać o niej, podyskutować z naszymi bliskimi, znajomymi.

6. Czytanie to świetna forma relaksu, spędzania wolnego czasu.

Nic nas tak dobrze nie odstresuje jak chwila z ulubioną książką, możemy oderwać się od swoich problemów i obowiązków przenosząc się w świat fantazji, czy zgłębiając swoją ulubioną tematykę. Zyskujemy w ten sposób czas tylko dla siebie, pożytecznie odpoczywamy, przekierowujemy nasze myśli na pozytywne tory dając sobie moment wytchnienia od codziennej rzeczywistości.

W zakładce ,,Dla rodziców"  zamieszczona jest prezentacja przygotowana przez bibliotekę szkolną  przedstawiwajaca

Wpływ czytania na rozwój dziecka.

Zapraszamy do zapoznania sie z nią.