EKOpracownia

Ekopracownia pod chmurką  „Piątka w zagajniku”

„Trzeba ludzi uczyć w granicach możliwie najszerszych, nie z książek czerpać mądrość, ale z nieba, ziemi, dębów i buków”.

Jan Komeński

Ta myśl towarzyszy przedsięwzięciu Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Wieluniu.

Od roku szkolnego 2020/21 przy naszej szkole działa bowiem  Ekopracownia pod chmurką „Piątka w zagajniku”.  Taką nazwę uzyskał zielony zakątek położony przy wejściu do SP5 od ul. Kwiatowej. Został wyposażony w pomoce dydaktyczne i stworzony dzięki  dofinansowaniu  projektu w ramach konkursu z dziedziny edukacji ekologicznej proponowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w roku szkolnym 2018/ 2019.

Projekt  został opracowany przez nauczycieli naszej szkoły przy współpracy z projektantami krajobrazu z  Zespołu Szkół nr1 przy ul. Wojska Polskiego w Wieluniu.

Uzyskał akceptację i środki finansowe  w wysokości ponad 40 tyś zł na utworzenie zielonej pracowni.

Zielona klasa jest przedłużeniem pracowni biologicznej. Mogą opierać się na niej nauczyciele różnych specjalność: nauczania zintegrowanego, biolog, geograf , nauczyciel plastyki i muzyki, którzy mogą  organizować tu swoje plenery ,ale właściwie nauczyciele  większości przedmiotów – nie tylko przyrodniczych. Każdy jest w stanie znaleźć tu materiał czy inspirację do zajęć.

Nauczyciele przyrody, biologii, nauczania zintegrowanego, mając w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły tak zorganizowaną żywą pracownię przyrodniczą realizują praktycznie wiele tematów lekcyjnych aktualnie obowiązującego programu nauczania posługując się pomocami z ekopracowni.

W oparciu o „Piątkę w zagajniku” zaplanowane i obecnie są realizowane zajęcia w ramach projektu –„Poznajemy las różnymi zmysłami”. Sześć tematów przewodnich projektu: Muzyka lasu, Rzeźbiarz lasu, Leśny poeta, Las w sztuce ludowej i użytkowej, Kulturotwórcza rola lasu, Las w literaturze, można realizować na terenie „Piątki w zagajniku” w sposób spiralny, począwszy od klas I- III, a skończywszy na klasie VIII.

Lekcje klas młodszych w pracowni  pod chmurką zainicjowały cykl zajęć na temat lasu. Dzieci z wychowawczyniami dokonywały obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie jesienią, poznawały drzewa i inne rośliny leśne a także znaczenie lasu w gospodarce człowieka. Opisywały wygląd jesiennego lasu i jego zwierzęta. Uczniowie  poznawali las dotykając drzew i krzewów oraz  leśnych roślin zielnych tam rosnących. Pomogły im w tym tablice: ”Lekcja dendrologii”, ”Funkcje lasu”, ”Ptaki leśne”, światowid – ‘’Rośliny runa leśnego” oraz duże rzeźbione grzyby. Obserwowali ptaki i owady, które są częstymi bywalcami zagajnika. Swoją wiedzę na temat pięter lasu i obserwacje uwiecznili w pięknych pracach wykonanych w formie zestawów kart, książeczek i form  przestrzennych.

Część tych prac można  było podziwiać w szkole na gazetce poświęconej Świętu Drzewa, które obchodzone było 10 października.

Uczniowie kl.1 realizowali w październiku i listopadzie temat „Las w sztuce ludowej i użytkowej”. Poszukiwali elementów leśnych w sztuce ludowej i użytkowej, wykorzystywali  je we własnej twórczości pisząc wiersze. Rozpoznawali smaki przetworów z leśnych owoców. Efektem ich pracy jest gazetka i wystawa na ten temat.

Przed nami jeszcze wiele działań i akcji,  które będą oparte na zajęciach realizowanych w zielonym zakątku, w naszej „Piątce w zagajniku”.

Nauczyciel biologii:  Marzena Morawiak