O patronie

Powstania śląskie 1919-1921 – zbrojne wystąpienia ludności polskiej na Górnym Śląsku przeciw Niemcom. Były reakcją na politykę państw ententy, szczególnie Anglii, zmierzającej do pozostawienia G.Śląska w granicach Niemiec. Celem powstań śląskich było przyłączenie G. Śląska do Polski. Występowały w nich silne akcenty walki o wyzwolenie społeczeństwa. I powstanie wybuchło w VIII 1919; było protestem przeciw postanowieniom traktatu wersalskiego przewidującym plebiscyt na G.Śląsku, a nie bezwarunkowe przyznanie go Polsce. Po stłumieniu I powstania przez Niemców G.Śląsk zajęły wojska ententy, a władzę objęła Komisja Międzysojusznicza. W II powstaniu, które wybuchło w VIII 1920, walka zbrojna łączyła się, podobnie jak w I powstaniu, z walką strajkową proletariatu. III powstanie, V 1921, związane było z wynikami plebiscytu na G. Śląsku i skierowane przeciw zamierzonej decyzji ententy przyznania G. Śląska Niemnom. Walka zbrojna ludności polskiej wpłynęła na postanowienie Rady Ambasadorów o podziale G. Śląska.

Terytorium Powstań ŚLĄSKICH

Bohaterowie tych powstań stali się patronem naszej szkoły.

Wystawa w holu szkoły upamiętniająca Powstańców Śląskich.

Powstańcy śląscy.