Aktualności

          • Szkolny Konkurs z Języka Niemieckiego

          • 17 czerwca 2026r odbył się Szkolny Konkurs z Języka Niemieckiego. I miejsce  zajął Antoni Dominiak z klasy 8b, II miejsce Stefan Dominiak z klasy 8b, III miejsce  Oskar Walocha z klasy 8 c, wyróżnienie otrzymała Lena Stępień z klasy 8b. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Rady Rodziców, która ufundowała nagrody dla naszych uczniów

          • Wycieczka do Banku PKO BP

          • W czerwcu uczniowie klasy Ib mieli okazję odwiedzić oddział Banku PKO BP w Wieluniu, aby zapoznać się z pracą banku oraz jego codziennym funkcjonowaniem. Wycieczka była niezwykle edukacyjna i pozwoliła dzieciom w praktyczny sposób poznać, czym zajmują się pracownicy banku.

            Podczas wizyty pierwszaki dowiedziały się:

            • Na czym polega praca w banku i jakie zadania wykonują poszczególni pracownicy,
            • Czym zajmuje się kasjer oraz jak przebiega proces liczenia i przeliczania banknotów i monet,
            • Jak działają poszczególne działy banku, w tym obsługa klientów przy wpłatach i wypłatach,
            • Jak sprawdza się autentyczność banknotów za pomocą specjalistycznych urządzeń,
            • Jakie znaczenie mają oszczędności i dlaczego warto odkładać pieniądze, poznając pierwsze zasady finansów osobistych.

            Największą radość dzieciom sprawiło wcielenie się w role klientów, rozmowa indywidualna z pracownikiem, korzystanie z bankomatu oraz możliwość obserwowania pracy kasjera „od kuchni”. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali pytania i z zainteresowaniem przyglądali się wszystkim procesom, jakie zachodzą w nowoczesnym banku.

            Na koniec wizyty uczniowie otrzymali drobne upominki, które dodatkowo podkreśliły wyjątkowy charakter spotkania. Wycieczka pozwoliła dzieciom lepiej zrozumieć rolę banków w codziennym życiu oraz zachęciła do świadomego podejścia do oszczędzania i finansów osobistych.

             

            Nowa galeria Wycieczka do Banku PKO BP została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • Lekcja fizyki w kl. Vb

          • Uczniowie klasy 5b odwiedzili I LO w Wieluniu, gdzie uczestniczyli w niezwykle interesującej lekcji fizyki prowadzonej przez pana Urwanowicza. Podczas zajęć przybliżyli sobie m.in. takie pojęcia jak: II zasada dynamiki Newtona, prawo Bernoulliego, elektromagnetyzm, elektrostatyka, zasada momentu pędu oraz zjawiska związane ze światłem. 💡🌈 Nie zabrakło ciekawych doświadczeń i pokazów, które pozwoliły lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia i zobaczyć fizykę w praktyce.

            😊 Uczniowie z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, chętnie odpowiadali na pytania i obserwowali prezentowane eksperymenty. Była to cenna lekcja pełna naukowych odkryć, która rozbudziła ciekawość świata i pokazała, że fizyka może być naprawdę fascynująca! 🚀🔭

            👏 Serdecznie dziękujemy za zaproszenie oraz inspirujące spotkanie!

            Nowa galeria Lekcja fizyki w kl. Vb została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • Chłopak z pasją

          • Mało kto ze społeczności uczniowskiej „piątki” wie, że w naszej szkole jest zapalony wędkarz. Remek Ramuś z kl.7c od kilku lat regularnie łowi ryby. Posiada profesjonalny sprzęt, który mogły obejrzeć w ostatnich dniach roku szkolnego niektóre klasy czwarte, piąte, szóste i siódme. Remek przygotował prezentację multimedialną, w której przedstawił różne gatunki ryb, a także swoje trofea. Zaprezentował również sprzęt i akcesoria potrzebne do łowienia ryb. Znalazł wielu słuchaczy, którym z entuzjazmem odpowiadał na pytania

            i dzielił się swoim doświadczeniem.

            Może kogoś zarazi swoją pasją?

            Trzymamy kciuki!

            Nowa galeria Chłopak z pasją została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • Zielona szkoła 4a, 4c i 5b

          •  

            W dniach 10-12 uczniowie klas:4 c, 4 b, 5b i 7a wraz z wychowawcami spędzili aktywny czas w Osadzie Sportowej "Burzenin". Ciekawe atrakcje, jak park linowy, ścianka wspinaczkowa, basen, tor łuczniczy, tor przeszkód, ognisko, paintball sprzyjały integracji i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Poczuliśmy przedsmak wakacji, na które już wszyscy czekają.

            Nowa galeria Zielona szkoła 4a, 4c i 5b została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • Lekcja przedsiębiorczości w kl. 2b

          • Uczniowie klasy 2b podczas zajęć rozmawiali o przedsiębiorczości, oszczędzaniu oraz podstawach ekonomii. Poznawali znaczenie rozsądnego gospodarowania pieniędzmi i planowania wydatków. Następnie wykonali prace plastyczne przedstawiające żyrafkę Lokatkę, utrwalając w ten sposób zdobytą wiedzę w kreatywny i angażujący sposób.

            Nowa galeria Lekcja przedsiębiorczości w kl. 2b została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • Zakończenie roku uczczone przez kl.5c

          • W ramach zakończenia roku szkolnego klasa 5c z wychowawczynią miło spędziła czas w parku botanicznym na terenie Lasku Miejskiego. Zabawy klasowe i obcowanie z piękną przyrodą tego miejsca zostały uwiecznione na zdjęciach. Spotkanie zakończyło się biesiadą i rozmowami

            o nadchodzących wakacjach w pobliskiej pizzerii Amfiteatr.

            Nowa galeria Zakończenie roku uczczone przez kl.5c została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • ANATOMIK 2026

          • Konkurs wiedzy z anatomii i fizjologii człowieka ANATOMIK został w tym roku po raz pierwszy zorganizowany w naszej szkole i był przeznaczony dla klas siódmych. Zainteresowanie było duże. W dniu 15 czerwca z zadaniami

            z zakresu biologii klasy siódmej zmierzyło się 14 osób z klasy 7b i 7c oraz jedna osoba z klasy 6a. Najlepszym znawcą dziedziny okazała się Lena Apanasiewicz z kl.7b i tym samym uzyskała tytuł Anatomika 2026.

            Na drugim miejscu podium stanęła Ola Bącela z klasy 6a, która samodzielnie przygotowała się do konkursu.

            Miejsce trzecie zajęły ex aequo dwie uczennice z klasy 7c – Marysia Mordalska i Zuzia Sibiak.

            Na wyróżnienie zasłużył także Remek Ramuś z klasy 7c.

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy także nagrody na uroczystości zakończenia roku szkolnego.

             

            Organizator konkursu:

            Marzena Morawiak

            Nowa galeria ANATOMIK 2026 została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • „Błękitno-zielony Wieluń – moja odpowiedź na zmiany klimatu”

          • Cieszymy się ogromnie z sukcesu naszych utalentowanych uczennic z klasy 2a Liliany Betki i Laury Sosnowskiej, które zdobyły II miejsce w konkursie plastycznym „Błękitno-zielony Wieluń – moja odpowiedź na zmiany klimatu”. Konkurs został zorganizowany w ramach działań związanych z opracowaniem Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Miasta Wielunia.

            Wspaniałe prace plastyczne wykonały również z klas młodszych: Michalina Dwornicka, Pola Nowak oraz Maja Grzesiak. W konkursie fotograficznym z klas starszych prace wykonały: Lena Apanasiewicz oraz Zofia Winiecka, za które wszyscy otrzymali dyplomy uznania. Jesteśmy bardzo dumni z ich kreatywności, zaangażowania i ekologicznej wrażliwości.

            Celem konkursu było promowanie postaw proekologicznych oraz zwiększanie świadomości mieszkańców na temat wyzwań związanych ze zmianami klimatu i sposobów przystosowania miasta do ich skutków. Uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością, przedstawiając ciekawe i inspirujące wizje działań służących ochronie środowiska.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

            Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w gościnnych, jak zawsze przyjaznych progach Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu.

            Nowa galeria „Błękitno-zielony Wieluń – moja odpowiedź na zmiany klimatu” została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • Międzypowiatowe Podchody Matematyczno-Przyrodnicze

          • Z ogromną radością informujemy o kolejnym sukcesie naszych uczniów!! Drużyna w składzie: Anna Szewczyk, Filip Kiełczykowski i Szczepan Bator znakomicie zaprezentowała się podczas Międzypowiatowych Podchodów Matematyczno-Przyrodniczych organizowanych przez Szkołę Podstawową w Konopnicy zajmując II miejsce. Rywalizacja wymagała nie tylko rozległej wiedzy z zakresu matematyki i nauk przyrodniczych, ale również umiejętności współpracy, orientacji w terenie oraz sprawnego działania pod presją czasu.

            Uczestnicy musieli rozwiązywać różnorodne zadania rozmieszczone w terenie. O końcowym wyniku decydowała nie tylko poprawność odpowiedzi, lecz także tempo wykonywania zadań i skuteczność współpracy między członkami drużyny.

            Nasi uczniowie po raz kolejny udowodnili, że potrafią doskonale łączyć wiedzę z praktycznymi umiejętnościami, osiągając znakomity wynik i godnie reprezentując naszą szkołę. Serdecznie gratulujemy!

             

            Nowa galeria Międzypowiatowe Podchody Matematyczno-Przyrodnicze została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • XVI EDYCJA POWIATOWEGO KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO SMART YOUNGSTERS

          • W piątek 12.06.2026 r. odbyła się w Szkole Podstawowej w Bieniądzicach XVI edycja Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t96/1/16/1f1ec_1f1e7.pngSMART YOUNGSTERS https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t96/1/16/1f1ec_1f1e7.png przeznaczony dla uczniów klas trzecich. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań językowych, motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego, sprawdzenie poziomu opanowania wiadomości i umiejętności językowych oraz przełamywanie barier językowych i kształtowanie pewności siebie w posługiwaniu się językiem obcym. Do wzięcia udziału  w konkursie przystąpiło  30 uczniów ze szkół podstawowych z Wielunia, Osjakowa, Czarnożył, Białej, Masłowic oraz Rudy. Uczestnicy rozwiązywali zadania sprawdzające znajomość słownictwa, gramatyki oraz rozumienia prostych tekstów, a także rywalizowali w kategorii literowania wyrazów w języku angielskim. Wszyscy uczestnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego, tym bardziej miło nam poinformować , że uczennica naszej szkoły Maria Witkowska z klasy III b okazała się dla konkurentów  nie do pokonania i zdobyła zaslużone I miejsce. 

            Równie godnie reprezentowały naszą szkołę Julia Stępień z klasy IIIa, Mariana Dotsenko i Polina Shenhur  z klasy IIIc, które uplasowały się         w pierwszej dziesiątce najlepszych  uczestników konkursu.

            Fundatorką nagrody głównej - Vouchera w wysokości 1000 zł - jest Pani Joanna Jędrzejczak https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t2/1/16/1f60d.pnghttps://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tea/1/16/1f970.png właścicielka Szkoły Językowej HELEN DORON w Wieluniu.

             

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zwycięzcom oraz dziękujemy za zaangażowanie i udział w konkursie!

             

            Inga Sztyglic

            Nowa galeria XVI EDYCJA POWIATOWEGO KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO SMART YOUNGSTERS została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • Internetowy test SKO

          • Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę w Teście Wiedzy SKO

            W ramach współpracy naszej szkoły z PKO Bankiem Polskim – I Oddziałem w Wieluniu uczniowie wzięli udział w Internetowym „Teście Wiedzy SKO”.

            Quiz został przygotowany przez PKO Bank Polski i obejmował pytania dotyczące finansów, oszczędzania, cyberbezpieczeństwa, ekologii oraz zdrowego stylu życia. Uczestnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę, a jednocześnie dowiedzieć się wielu ciekawych i przydatnych rzeczy związanych z codziennym życiem.

            Udział w teście był świetną okazją do nauki poprzez zabawę oraz rozwijania umiejętności, które pomagają podejmować odpowiedzialne decyzje zarówno w świecie finansów, jak i w Internecie.

            Dziękujemy PKO Bankowi Polskiemu za zaproszenie do udziału w tym wartościowym przedsięwzięciu.

            Nowa galeria Internetowy test SKO została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • Wycieczka do Krainy Tysiąca Jezior

          • Dobrze jest nad jeziorem

            nawet porą deszczową...”

             

            Wycieczka do Krainy Tysiąca Jezior 

             

            Warmia i Mazury  to jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce. Zachwyca nie tylko malowniczymi krajobrazami, ale także bogatą historią, wyjątkową architekturą i różnorodnymi atrakcjami. To doskonały wybór na szkolną wycieczkę pełną wrażeń. Klasy 5ai, 5c i 6c  wybrały właśnie ten region Polski na swą trzydniową eskapadę.  Na ich trasie nie zabrakło zamku krzyżackiego w Rynie położonego na wzniesieniu pomiędzy Jeziorem Ryńskim i Ołów, wizyty         w Kościele Świętej Trójcy  należącym do  diecezji mazurskiej  mieszczącym się w Mikołajkach – budowli w stylu klasycystycznym z pięknym sklepieniem kolebkowym z kasetonami i drewnianymi emporami. Uczniowie podziwiali także zamontowane nad wejściem organy wykonane przez organmistrza Scherweita z Ełku. Kolejnym interesującym punktem wycieczki była Twierdza Boyen – fascynujące miejsce, które skrywa tajemnice dawnych fortyfikacji. Fortyfikacja była ważnym obiektem militarnym o znaczeniu strategicznym w XIX i pocz. XX w. Położona w zachodniej części Giżycka, na wąskim przesmyku między dwoma dużymi jeziorami mazurskimi – Kisajno (południowa część kompleksu Mamr) i Niegocin. Zbudowana w latach 1844–1856  zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie.

            W sercu Mazur, w Sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce, uczniowie odkryli  niezwykłe połączenie muzyki i sztuki. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu             w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Był to koncert organowy  z udziałem ruchomych figur na XVIII-wiecznych organach. To unikalne widowisko sprawiło, że monumentalny instrument zdawał się ożywać, a precyzyjnie wykonane figury tańczyły i poruszały się w rytm muzyki. Złudzenie udziału w koncercie całego zespołu muzycznego było tak realistyczne, że trudno było oprzeć się wrażeniu obcowania z prawdziwym arcydziełem inżynierii   i sztuki. Koncert ten był nie tylko ucztą dla ucha, ale i dla oka, stanowił niezapomniane przeżycie dla wszystkich uczniów ceniących unikatowe dziedzictwo kulturowe.

             

            Będąc na Mazurach, nie można zapomnieć o odwiedzeniu mrągowskiego amfiteatru, który przez wiele lat był miejscem spotkań miłośników muzyki country, bo przecież...wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa, do Mrągowa nad Jezioro Czos. Kto tu raz przyjechał, nigdy nie żałował i na pewno wróci tu za rok. Wiejska droga to świeży wiatru powiew, zapach złotych falujących zbóż …

             

            Przebywając w Ośrodku Bęsia w Bęsi  uczniowie spędzili również klimatyczny wieczór przy ognisku.

             

            „Słońce nad ziemią nisko,

            chłodnawy wieczór wcześnie.

            Rozpalimy wesołe ognisko,

            zaśpiewamy wesołe pieśni.

            Nasz płomień nie zagaśnie,

            drogę do gwiazd odszuka

            i nad gwiazdami błyśnie.

            Pierwsza pieśń o przyjaźni…”

             

            Nie  zabrakło także wodnych aktywności. Uczestnicy wycieczki mogli podziwiać  jedyny               w Europie niezwykły zabytek techniki, który powstał w XIX wieku i do dnia dzisiejszego funkcjonuje, czyli most obrotowy w Giżycku. Drugą wodną atrakcją był rejs statkiem po Jeziorze Śniardwy.

             

            „Jutro popłyniemy daleko,

            jeszcze dalej niż te obłoki,

            pokłonimy się nowym brzegom,

            odkryjemy nowe zatoki;

            nowe ryby znajdziemy w jeziorach,

            nowe gwiazdy złowimy w niebie,

            popłyniemy daleko, daleko,

            jak najdalej, jak najdalej przed siebie.

            Starym borom nowe damy imię,

            nowe ptaki znajdziemy i wody,

            posłuchamy, jak bije olbrzymie,

            zielone serce przyrody...”

            Nowa galeria Wycieczka do Krainy Tysiąca Jezior została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • Lekcja o zdrowym stylu życia dla klas 5B i 2B

          • Uczniowie klas 5B oraz 2B uczestniczyli w interesującej lekcji poświęconej zdrowemu stylowi życia, którą poprowadziła pani Ewa Musiał – magister farmacji.

            Podczas zajęć uczniowie zdobyli wiele cennych informacji na temat dbania o zdrowie. Omówione zostały zagadnienia dotyczące zdrowego snu, higieny jamy ustnej oraz zasad prawidłowego odżywiania. Uczestnicy dowiedzieli się również, czym jest wskaźnik BMI i jak można go obliczyć.

            Zajęcia były bardzo ciekawe i angażujące, a uczniowie chętnie uczestniczyli w rozmowach oraz zadawali pytania. Na zakończenie odbył się zdrowy poczęstunek owocowy, który był smacznym podsumowaniem spotkania.

            Serdecznie dziękujemy pani Ewie za przeprowadzenie wartościowej lekcji i przekazanie uczniom wiedzy, która z pewnością pomoże im dbać o zdrowie każdego dnia.

            Nowa galeria Lekcja o zdrowym stylu życia dla klas 5B i 2B została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • Wyjście edukacyjne do Sądu Rejonowego w Wieluniu

          • Uczniowie klasy 7b uczestniczyli w wyjściu edukacyjnym do Sądu Rejonowego w Wieluniu. Podczas wizyty Pani Prezes Sądu z ogromnym zaangażowaniem opowiadała o swojej pracy oraz funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości. Uczniowie mieli okazję zobaczyć salę rozpraw, a także odwiedzić Wydział Ksiąg Wieczystych i poznać zakres jego działalności. Duże zainteresowanie wzbudził również tzw. „Niebieski Pokój” – specjalnie przygotowane miejsce do przesłuchiwania dzieci i osób wymagających szczególnych warunków podczas składania zeznań. Spotkanie było bardzo ciekawe i wartościowe, pozwalając młodzieży poszerzyć wiedzę na temat pracy sądu oraz różnych aspektów funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

          • Ilustracja do ulubionej książki

          • ZWYCIĘZCAMI KONKURSU BIBLIOTECZNEGO DLA UCZNIÓŴ KLAS DRUGICH NA WYKONANIE ,,ILUSTRACJI DO ULUBIONEJ KSIĄŻKI,, ZOSTALI: Z KLASY 2A - KSAWERY MADZIARA, Z KLASY 2B- LENKA DAWIDZIAK, MADZIA WYRWIŃSKA, LAURA DANIELAK, MIKOŁAJ WĄTROBA I ADA LANGNER. GRATULUJEMY MAŁYM ARTYSTOM!

            Nowa galeria Ilustracja do ulubionej książki została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • Dzień Dziecka w kl. Ic

          • 1 czerwca, klasa 1c z okazji Dnia Dziecka wybrała się do Muzeum Ziemi Wieluńskiej  na  warsztaty Wilk - zwierzęta przeklęte. Uczniowie poznali zwyczaje tych niezwykłych drapieżników, a zarazem troskliwych rodziców. Okazało się, że  "nie taki wilk straszny jak go malują". Dzieci zaprezentowały również swoje umiejętności plastyczne wykonując maskę wilka z filcu. Po zajęciach klasa udała się na pyszne lody do Cukierni Jarek.

            Nowa galeria Dzień Dziecka w kl. Ic została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.

          • „Matematyka – Moja Pasja”

          • Troje uczniów klasy 8b wzięło udział w Wojewódzkim Konkursie Tematycznym „Matematyka – Moja Pasja” i osiągnęło znakomite wyniki. Anna Szewczyk została laureatką konkursu, natomiast Filip Kiełczykowski i Natalia Rudnicka uzyskali tytuł finalistów.

            To efekt ich ciężkiej pracy, systematyczności, ogromnego zaangażowania oraz prawdziwej pasji do matematyki. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uczniowie odebrali pamiątkowe dyplomy i godnie reprezentowali naszą szkołę.

            Serdecznie gratulujemy Annie, Filipowi i Natalii tego wspaniałego sukcesu oraz życzymy kolejnych osiągnięć w rozwijaniu matematycznych zainteresowań!

            Nowa galeria „Matematyka – Moja Pasja” została dodana do albumu fotograficznego

            A.M.