Zespół Szkół Specjalnych w Wieluniu otrzymał dofinansowanie na realizację projektu „Wszystkie kolory kreatywności”.
Jednym z głównych celów projektu jest szeroko rozumiana integracja. W projekcie biorą udział szkoły z Estonii, Słowenii, Rumunii, Turcji oraz Portugalii. Każdy kraj reprezentować ma dwoje uczniów ze szkoły specjalnej oraz dwoje ze szkoły masowej. Do współpracy zaproszona została nasza Szkoła Podstawowa nr 5 w Wieluniu.
Projekt „ERASMUS” jest przeznaczony przede wszystkim dla dzieci. Polega na tygodniowych wyjazdach do poszczególnych krajów, gdzie szkoła goszcząca prowadzi warsztaty artystyczne dla szkół odwiedzających. Każdy kraj przygotowuje zajęcia z innej dziedziny sztuki. Pierwszym krajem, podejmującym dzieci w ramach projektu, została Rumunia. Tematem naszego spotkania były warsztaty z pantomimy oraz teatru kukiełkowego.
W ramach tego projektu dnia 23 marca wyleciałam, wraz z koleżankami i opiekunkami, do Rumunii.
Podczas pobytu mieliśmy zajęcia z pantomimy oraz teatru kukiełkowego, zwiedzaliśmy charakterystyczne miejsca i urządzaliśmy wieczorne atrakcje. Na zajęcia chodziliśmy do pobliskiej szkoły dla dzieci niepełnosprawnych. Zobaczyliśmy w jaki sposób są prowadzone zajęcia w takiej szkole. Również braliśmy udział w tych lekcjach. Robiliśmy bransoletki z maleńkich koralików, lepiliśmy kwiatki z plasteliny, tworzyliśmy obrazki z paseczków papierowych itp. Po zajęciach przechodziliśmy do sali w której mieściła się ogromna scena. Wszystko było ładnie i przytulnie zrobione. W tej sali tworzyliśmy kukiełki do naszego przedstawienia. Każde państwo wybrało sobie bajkę którą miało przedstawić jako teatrzyk kukiełkowy. My zdecydowaliśmy się na legendę o smoku wawelskim. Wykonaliśmy cztery postacie: Szewczyka Dratewkę, Smoka Wawelskiego, Króla i Księżniczkę oraz wykonaliśmy tło przedstawiające grotę smoka i komnatę króla. Równocześnie z przygotowywaniem teatru ćwiczyliśmy pantomimę. Dobierano nas wtedy w grupy gdzie każda osoba była z innego państwa, lider grupy losował temat, który mieliśmy przedstawić. Na wymyślenie i opracowanie występu mieliśmy około 15 minut. Później każda grupa reprezentowała swój pomysł. Po pantomimie wracaliśmy do tworzenia kukiełek.
Jednego wieczoru, tuż po kolacji, poszliśmy do teatru, gdzie przedstawiany był folklor rumuński. Widzieliśmy piękne ludowe stroje, poznaliśmy ludowe tańce i pieśni. Każdemu występowi towarzyszyła muzyka grana przez wspaniałą orkiestrę. Całe przedstawienie trwało około dwóch godzin, które minęły nam bardzo szybko w miłej i sympatycznej atmosferze.
Mieliśmy zorganizowany również wieczór na którym wszystkie państwa, biorące udział w projekcie, częstowały wszystkich swoimi regionalnymi potrawami. Można było porównać jak różne państwa mają różne potrawy i smakołyki.
W piątek przedstawialiśmy nasz teatrzyk. Były również przedstawiane m.in. „Czerwony Kapturek” i „Rzepka”.
Ja i moja koleżanka Michalina, podczas przedstawiania naszego teatrzyku, musiałyśmy czytać scenariusz (oczywiście po angielsku). Po zakończeniu przedstawienia zostałyśmy nagrodzone wielkimi brawami.
Pod koniec naszego wspaniałego pobytu zwiedzaliśmy Rumunię. Uczennica SP5