Nasza szkoła z dumą i powagą włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Katyń.... ocalić od zapomnienia”. Do końca 2010 roku ma być posadzonych 21 473 dęby. Jeden dąb, to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Chcemy zachować pamięć ofiar Katynia, Ostaszkowa, Miednoje, a przede wszystkim aspiranta policji – Rudolfa Płatka, który był zwiazany z ziemią wieluńską.
Rudolf Płatek w latach trzydziestych był starszym przodownikiem Posterunku Policji w Wieluniu. Syn Jana i Agnieszki, urodzony 16 kwietnia 1883r. w Nowej Wsi, w powiecie krakowskim. W policji pracował przez 21 lat od1918roku. W latach trzydziestych przewodnik Posterunku Policji w Wieluniu. Po agresji Armii Czerwonej 17 września 1939 roku więzień Obozu w Ostaszkowie. 27 kwietnia 1940 roku zamordowany strzałem w tył głowy przez NKWD w Twerze, pogrzebany w Miednoje. Pozostawił żonę i trójkę dzieci. Za swoją działalność został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości. Pośmiertnie awansowany do stopnia aspiranta.
Za motto projektu organizatorzy przyjęli słowa Jana Pawła II: „ Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowiczeństwie”.
Pamięć o Katyniu i tamtych wydarzeniach nie pójdzie w zapomnienie wraz z odejściem Rodzin katyńskich. W ostatnich dniach o Katyniu usłyszało więcej osób niż przez całe minione siedemdziesięciolecie. Tragedia, która się wydarzyła trzy dni temu wstrząsnęła wszystkimi Polakami i całym światem. W jednej chwili zginęło 96 Polaków, większość z nich przez lata walczyła o prawdę katyńską. Trudno znaleść słowa, które oddały by żal i smutek po ostatnich wydarzeniach. Zginął prezydent Lech Kaczyński i jego żona, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści, księża, wojskowi i działacze społeczni, załoga samolotu. Historia zatoczyła tragiczne koło i przywiodła nas do jakże tragicznego dla naszego narodu miejsca - Smoleńska.
Pani dyrektor Bożena Żurek powitała zaproszonych gości: wiceburmistrza Roberta Kaję oraz Janinę Zapłotną i Mariana Kaczmarskiego , Mariana Stochniałka - ksiądza Prałata Parafii pw. Nawiedzenia NMP w Wieluniu, Grażynę Reczyńską – przedstawiciela Komisji Edukacji i Kultury Rady Powiatu, Waldemara Kozerę - oficer prasowy Powiatowej Komendy Policji w Wieluniu, Jan Książek – dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Halina Perdek i Zbigniew Dąbrowy- przewodniczącego Osiedla, Agnieszkę Mikulską - przewodniczącą Rady Rodziców.
Uczciliśmy minutą ciszy pamięć poległych 70 lat i trzy dni temu wspaniałych Polaków. Ksiądz prałat Marian Stochniałek odmówił krótką modlitwę.
Uroczystości przygotowała pani Małgorzata Białas i Mariola Szczepańska. Pani dyrektor podziękowała też panu Markowi Białasowi, który znalazł materiały o przodowniku Rudolfie Płatku w muzeach warszawskich. Panu Piotrowi Sitarskiemu i pani Barbarze Chadrjan. W krótkiej części artystycznej uczniowie wykonali piękne piosenki i recytacje.
Sadząc dąb katyński, chcemy oddać hołd bohaterowi tamtych czasów – Rudolfowi Płatkowi. Obowiązkiem każego Polaka jest pielegnowanie pamięci o swych przodkach, szczególnie jeśli wykazali się odwagą, bohaterstwem i niezłomnością. Opiekę nad „Dębem pamięci” przekazała pani dyrektor uczniom, którzy w ten sposób bedą kultywować pamięć o starszym przodowniku policji Rudolfie Płatku, jak też o wszystkich ofiarach Katynia, Charkowa, Starobielska, Ostaszkowa i Midnoje oraz o wszystkich, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Odsłonięcia tablicy dokonała przewodniczaca szkoły i poświęcił księdz Marian Stochniałek.
(J.G.)