"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci."
W. Szymborska
Społeczność naszej szkoły pamięta o zmarłych pracownikach, dlatego każdego roku przed dniem 1 listopada odwiedza ich groby i zapala symboliczny znicz.
"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci."
W. Szymborska
Społeczność naszej szkoły pamięta o zmarłych pracownikach, dlatego każdego roku przed dniem 1 listopada odwiedza ich groby i zapala symboliczny znicz.
27 października 2021 r. kl. 8c i 8e pojechały na wycieczkę do Wrocławia. Już od samego rana uczniowie w uroczej, jesiennej scenerii oglądali zwierzęta we wrocławskim zoo – słonie, kangury, wylegujące się tygrysy… Oczywiście podwodny świat w afrykanarium prezentował się niesamowicie. Kolejnym punktem naszej wycieczki było sprawdzenie swojej siły i wytrzymałości fizycznej w GOjump – parku trampolin. Uczniowie wrócili zmęczeni, ale zadowoleni!
W dniu 15 października uczniowie z klasy Ia i Ic uczestniczyli w spotkaniu z Joanną Gradowską autorką książki „Jak powstał Wieluń. Legenda” i nauczycielką naszej szkoły. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej. Po spotkaniu dzieci miały okazję zwiedzić całą bibliotekę.
Nowa galeria Jak powstał Wieluń została dodana do albumu fotograficznego
A.M.
W dniu 27 października 2021 roku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wieluńskiego w Pływaniu, w których zarówno dziewczynki jak i chłopcy zajęli I miejsce. Szkołę w kategorii chłopców reprezentowali: Piotr Jarząbek, Piotr Gagatek, Adam Cieślak, Adam Soja, Kacper Napierajczyk, Julian Stojecki. W kategorii dziewcząt szkołę reprezentowały: Hanna Rosiak, Marta Kowalczyk, Lena Piechowska, Anna Jarkowska, Marcelina Waloch, Natalia Buda, Natalia Pichlak i Pola Łuczak. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Społeczność "Piątki" zawsze jest chętna do pomocy...
28 października wieluńska piątka włączyła się w akcję „dzień piżamy w szkole”, do której zaprasza fundacja „Gdy się liczy czas” założona przez rodziców dzieci chorych na nowotwór.
Ach, jak było CUDOWNIE. Przyjaźnie, domowo, dziecinnie i momentami sennie. Mnóstwo dzieci przyszło w piżamach. Ku zaskoczeniu wszystkich również nauczycielki włączyły się w zabawę, ubierając się w śmieszne piżamki i szlafroki,
Akcja przerosła nasze oczekiwania, ale i bardzo ucieszyła…
„ Piżamowcy” przemaszerowali korytarzami pokazując swoje stroje i akcesoria do spania tym, którzy nie podjęli wyzwania oraz ogłaszając, że akcja ta pomaga dzieciom chorym na nowotwory, które przebywają w szpitalach. Skarbonki w klasach zapełniły się po brzegi, a dzieci potwierdziły, że warto być dobrym przyjacielem i pomagać innym
Ania Torchała
Nowa galeria Gdy liczy się czas została dodana do albumu fotograficznego
A.M.
27 października 2021 r. w Czytelni Biblioteki odbył się wernisaż prac malarskich Marceliny Petrowicz, uczennicy kl. VIII naszyj szkoły, w spotkaniu uczestniczyli m.in. uczniowie z klasy Marceliny z wychowawczynią.
Podczas wernisażu, licznie zgromadzona publiczność obejrzała specjalną prezentację, na której znalazły się obrazy Marceliny. W trakcie spotkania, jego bohaterka w rozmowie z Jarosławem Petrowiczem (prywatnie tatą Marceliny) opowiedziała o swoich pasjach czytelniczych i malarskich. Zdradziła również, jak zaczęła się jej przygoda z malowaniem, jaką techniką tworzy obrazy, co ją inspiruje oraz które obrazy są jej najbliższe. Marcelina przyznała, że najchętniej maluje przyrodę, krajobrazy, ogrody, motyle i ptaki.
Spotkanie uświetnił występ Hani Włodarczyk - również naszej uczennicy - uczestniczki IV edycji The Voice Kids TVP.
27 października 2021 r. uczniowie z klas I-III Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich w Wieluniu wzięli udział w akcji „My nie gryziemy” fundacji Ewy Naworol. Były to zajęcia edukacyjne, które uczyły bezpiecznego obcowania ze zwierzętami, odpowiedzialnej opieki nad nimi – właściwego żywienia oraz udzielania im pierwszej pomocy. Uczniowie uczyli się rozpoznawać sygnały, wysyłane przez psiaki i właściwego postępowania w trudnych sytuacjach.
Ważnym elementem tych zajęć była nauka zasad właściwego postępowania w stosunku do obcych zwierząt. Ta nietypowa lekcja odbyła się w sali edukacyjnej stworzonej w pięknym, amerykańskim samochodzie ciężarowym, w bardzo miłej atmosferze. Na pamiątkę dzieciaki otrzymały pamiątkowe, autorskie książeczki z najważniejszymi informacjami i ćwiczeniami, na pewno takie zajęcia będą długo pamiętać!
Dziękujemy Gminie Wieluń za możliwość uczestniczenia w tych warsztatach, a dyrektorowi PKS Wieluń za użyczenie placu!
Dnia 21 października kl. 8b i 8c pojechały na wycieczkę do Jędrzejowa i zamku w Chęcinach. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, w którym znajduje się trzecia co do wielkości kolekcja zegarów słonecznych na świecie. W jej zbiorach znajduje się ponad 600 eksponatów. Pośród wielu zegarów są także "perełki" z XV w.
W muzeum można również zobaczyć bibliotekę starodruków, zespół wnętrz zabytkowych: mieszkanie Przypkowskich z pocz. XX w. i apartament z XVIII w, a w piwnicach są zbiory dawnej gastronomii i farmacji. Kolejnym punktem było Centrum Leonardo da Vinci, w którym wszystkie eksperymenty naukowe można przeprowadzić samemu, a służą do tego bardzo ciekawe eksponaty, które zmieniają zdobywanie wiedzy w zabawę.
Następnie przejechaliśmy do zamku w Chęcinach. Monumentalna budowla z XIII i XIV w przypominająca okręt na skale to świadek huku armat podczas wojennych zawieruch, uroczystych uczt na cześć królów i królowych.
To był dobry czas, który pozwolił na integrację grupy i zdobywanie wiedzy przez zabawę.
Dziś nadszedł czas przekazania darów Kresowianom. Wszystkim, którzy przez swe dobre serducho pomogli potrzebującym - BARDZO DZIĘKUJEMY!!! Panu wicestaroście Krzysztofowi Dziubie dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu transportu. Pamiętajmy.... Dobro wraca!
27 padziernika 2021 roku o godz. 11.00 zapraszamy na wernisaż plac wykonanych przez naszą uczennicę Marcelinę Petrowicz pt. "Rozmalowane szczęście" do Miejsckiej i Gminnej Biblioteki Publcznej w Wieluniu. Spotkanie uświetni śpiewem również nasza uczennica - Hanna Włodarczyk.
W środę 13 października klasa 7d i 8a wraz z wychowawczyniami : p. M.Konwerską , p. A.Koprowską i p. M.Morawiak przeżyły niesamowity dzień. Pojechały na wycieczkę do Tarnowskich Gór i Gliwic.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od podziemnej trasy turystycznej - Sztolni Czarnego Pstrąga, która jest arcydziełem podziemnej hydrotechniki i w lipcu 2017 roku trafiła na prestiżową Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Do podziemi dostaliśmy się poprzez klatkę schodową . Dotarliśmy do przystani dla łodzi, by po chwili wyruszyć w niezwykły rejs, wykutym w skale dolomitowej, chodnikiem odwadniającym tarnogórskie podziemia.
Przewodnik, niczym wenecki gondolier przeprawiał nas od jednego szybu do drugiego, pchając łodzie, a zarazem snując opowieści górnicze o historii tarnogórskich podziemi, niezwykłych maszynach parowych, legendarnych gwarkach, a także o skarbniku i czarnych pstrągach. W migotliwym świetle można dostrzec pływające pstrągi. Wydają się być czarne, stąd też przyjęła się nazwa – Sztolnia Czarnego Pstrąga, która funkcjonuje po dzień dzisiejszy.
Następnym punktem programu była Zabytkowa Kopalnia Srebra i Ołowiu w Tarnowskich Górach. Wraz z przewodnikiem przemierzaliśmy korytarze kopalni i z jego niezwykłych opowieści mogliśmy się dowiedzieć jak kiedyś pracowali tu górnicy.
Na zakończenie wycieczki zwiedzaliśmy Palmiarnię w Gliwicach. Mieliśmy możliwość bezpośredniego kontaktu z egzotyczną przyrodą. Na terenie pawilonów ekspozycyjnych mogliśmy podziwiać grupy roślin przyprawowych i sukulentów oraz rodziny bambusów i palm. Była to niezwykle atrakcyjna lekcja botaniki.
Zwieńczeniem naszej wyprawy była kolacja w MCDonald’s. Każdy zamówił dla siebie coś ulubionego. Szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy wieczorem do domu.
Marzena Morawiak
Komendant Straży Miejskiej Pan Jarosław Surma z wizytą w naszej szkole. Spotkał się z uczniami klas pierwszych, przynosząc z sobą między innymi elementy odblaskowe. Uczył także dzieci, jak prawidłowo przechodzić przez ulicę.
Nowa galeria DEN 2021 została dodana do albumu fotograficznego
A.M.
Do ślubowania!
Jedną z najpiękniejszych uroczystości odbywających się w naszej szkole jest przyjęcie najmłodszych w poczet uczniów szkoły. Pierwszaki czekają na ten dzień z niecierpliwością, poznając nowe środowisko szkolne oraz zgłębiając podstawową wiedzę i umiejętności. 4 października o godz. 9.00 uczniowie klas pierwszych zaprezentowali się przed zgromadzonymi gośćmi: Dyrekcją, Dyrektorami Przedszkoli, Gronem Pedagogicznym, Pracownikami Obsługi Szkoły i Rodzicami. Zebranych, ciepłymi słowami, powitał Pan Dyrektor Zbigniew Gajda, a następnie dzieci przedstawiły program, na który złożyły się teksty i piosenki o szkole, poznawaniu świata, bezpieczeństwie, przyjaźni, o Polsce… Na koniec odbyło się uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, a po nim Pan Dyrektor oraz Pani Wicedyrektor Wanda Gosławska dokonali aktu Pasowania na Ucznia wszystkich pierwszoklasistów. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali oni dyplomy.
Z tej okazji życzymy im, aby z radością chodzili do szkoły, aby lubili w niej przebywać, rozwijali swoją mądrość oraz szukali każdego dnia dobra, prawdy i piękna. Wielu sukcesów! (A.T.)
Nowa galeria Ślubowanie 2020/2021 została dodana do albumu fotograficznego
A.M.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej 14 października 2021r. odbyła się uroczysta akademia. Akademię zorganizował samorząd szkolny z opiekunem panem Waldemarem Wolniaczykiem i panią Ewą Kotecką. Oprawę muzyczną przygotował pan Piotr Sitarski, a pani Barbara Chadrjan zrobiła piękną dekorację. W roli prowadzących wystąpili: Zuzanna Ogiela, Dominika Kotecka, Oskar Prozner i Marcel Szaniec. Pani Anna Tochała przygotowała żywiołowy występ taneczny. Dyrektor szkoły pan Zbigniew Gajda podziękował pracownikom szkoły za dobrą pracę i nagrodził wyróżniających się pracowników nagrodami.
Samorząd szkolny przygotował ręcznie wykonane kartki z życzeniami, które zostały wręczone wszystkim pracownikom szkoły. Odwiedzili nas też przedawiciele Rady Rodziców i wraz z życzeniami przynieśli słodki poczęstunek. (J. G.)
"Wykształcenie to dobro,
którego nic nie jest w stanie nas pozbawić".
Drodzy Nauczyciele!
W podziękowaniu, za trudną pracę
i wskazanie właściwej drogi
życzymy dużo wytrwałości,
sukcesów zawodowych,
jak również uśmiechu każdego dnia...
Uczniowie klasy Vd urządzili na lekcji wychowawczej Dzień gier planszowych. Gry planszowe są wspaniałą alternatywą dla gier komputerowych.Służą też integracji i uczą współdziałania w grupie. (J.G.)
Uczniowie klasy 3b (obecnie 4b) w minionym roku szkolnym zgłębiali tematykę dotyczącą lasu. Wraz z wychowawczynią – Panią Małgosią Lipietą odbyli kilka lekcji w naszej zielonej pracowni „Piątka w zagajniku”. Poznawali las dotykając drzew i krzewów oraz leśnych roślin zielnych tam rosnących. Pomogły im w tym tablice :„Lekcja dendrologii”, „Funkcje lasu”, ”Ptaki leśne”, światowid -„Rośliny runa leśnego” oraz duże rzeźbione grzyby. Obserwowali ptaki i owady, które są częstymi bywalcami zagajnika. Swoją wiedzę na temat pięter lasu i obserwacje uwiecznili w pięknych pracach wykonanych w formie zestawów kart, książeczek i form przestrzennych.
Wszystko to wykonywali w czasie nauki zdalnej.
Dzieci stworzyły małe dzieła sztuki -urocze książeczki o jeżyku i sarence oraz ciekawe prezentacje. Część tych prac można podziwiać w szkole na gazetce poświęconej Świętu Drzewa, które obchodzone jest 10 października. Pozostałe wyróżniające się opracowania lasu wykonane przez naszych młodszych uczniów, zostały uwiecznione na fotografiach, przedstawionych poniżej.
Małgorzata Lipieta
Marzena Morawiak
Ach, co to był za dzień…. wyjątkowo udany dzień… Dzień Chłopaka…
W czwartek 30 września od samego rana, dziewczynki przygotowywały niespodzianki dla męskiej części uczniowskiej gromady z okazji Dnia Chłopaka. W każdej szkole to wyjątkowy czas, podczas którego chłopcy są obdarowywani prezentami, a także odbywają się specjalne gry i zabawy. Z tej okazji pierwszoklasiści udali się do kina Syrena na bajkę "Psi Patrol", a po seansie również czekały na dzieci następne niespodzianki. Klasa Ia wybrała się na lody, klasa Ib udała się z wizytą do I Oddziału Banku PKO BP, z którym nasza szkoła współpracuje w ramach SKO. Natomiast uczniowie z klasy Ic uczestniczyli w warsztatach pszczelarskich w Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Ufff.... Pierwszaki ..... i pierwsza wycieczka za Wami :) (A.T.)
30 września 2021r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Były gorące życzenia, wycieczki i upominki. Wszystkim naszym chłopcom jeszcze raz życzymy WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, a rodzicom klas młodszych dziękujemy za pomysłowość i zaangażowanie.
Powered by aSc EduPage