• Powodzenia!

  • Ogólnopolski Konkurs Matematyczny "Puchacz Piotr"

    Ogólnopolski Konkurs Matematyczny Puchacz Piotr zakończony. Czekamy na wyniki, wielkie brawa dla naszych małych matematyków

    Nowa galeria Ogólnopolski Konkurs Matematyczny "Puchacz Piotr" została dodana do albumu fotograficznego

    A.M.

  • II Powiatowy Konkurs Talentów „ Mam to w sobie”!

    I miejsca dla uczniów klas integracyjnych w  II Powiatowym  Konkursie Talentów „ Mam to w sobie”!                      Maja Podyma, uczennica klasy II b zwyciężyła w kategorii : Twórczość,  natomiast Paweł Jurkowski, uczeń klasy VIII  zachwycił Jury recytacją wiersza Adama Mickiewicza pt. „Przyjaciele”, i w kategorii  Wiersz również zdobył I miejsce. Warto nadmienić, że udany debiut odnotował Wiktor Guta,  który zgromadzonym przeczytał wiersz Jana Brzechwy pt. „Mucha”.                                                                                                                                        Konkurs talentów odbył się w Zespole Szkół Specjalnych w Wieluniu. Celem wydarzenia było uczczenie Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością, umożliwienie  zaprezentowania talentów oraz rozbudzanie wrażliwości artystycznej podopiecznych placówek powiatu wieluńskiego. Publiczność  podziwiła i żywiołowo oklaskiwała prezentacje kolejnych wykonawców. Szkolna  kawiarenka „Serce w Foremce” przygotowała i serwowała wykwintne desery, przepyszne ciasta oraz rozmaite słodkości. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale. Na zwycięzców czekały złote statuetki  oraz atrakcyjne nagrody. Organizatorom dziękujemy za zaproszenie i możliwość udziału w konkursie!

    Wszystkim Artystom gratulujemy wspaniałych występów i życzymy kolejnych sukcesów!

    Nowa galeria II Powiatowy Konkurs Talentów „ Mam to w sobie”! została dodana do albumu fotograficznego

    A.M.

  • BIOCHEMIK ROKU 2024

    25 kwietnia 2024 roku odbyła się 13 edycja Międzypowiatowego Konkursu Biologiczno - Chemicznego pod nazwą „Biochemik Roku”. Uczestniczyło w niej 20 uczniów z 9 szkół podstawowych z powiatu wieluńskiego. Organizatorem tego wydarzenia był Zespół Szkolno - Przedszkolny w Kraszkowicach. Konkurs skierowany był do uczniów klas siódmych i ósmych, interesujących się zarówno chemią, jak i biologią. Nasza szkołę reprezentowali uczniowie klasy ósmej: Kacper Caban, Michał Kamieniak i Błażej Langner.

    W części pierwszej i drugiej konkursu uczniowie rozwiązywali zadania testowe z chemii i biologii. Do finału przeszło pięcioro najlepszych uczestników, którzy otrzymali największą ilość punktów. Finaliści oprócz rozwiązywania zadań otwartych  z biologii, musieli, przy użyciu trzech odczynników, wykonać doświadczenie w celu zidentyfikowania jonów znajdujących się  w probówkach.

    Dwóch uczniów naszej szkoły znalazło się w finale ostatecznie zajmując:

    II miejsce Kacper Caban

    III miejsce Michał Kamieniak

    Gratulujemy osiągnięć!

    Nowa galeria BIOCHEMIK ROKU 2024 została dodana do albumu fotograficznego

    A.M.

  • Przedszkolaki

    We wtorek, 30 kwietnia, odbyły się ostanie zajęcia adaptacyjne dla przedszkolaków. Przyszli pierwszoklasiści zrobili piękną pracę plastyczną oraz dzielnie wykonywali wylosowane zadania ruchowe. Otrzymali również medale za wytrwałe uczestniczenie w naszym cyklu zajęć adaptacyjnych. DZIECIAKI! BYŁO SUPER! DO ZOBACZENIA PO WAKACJACH!

    Nowa galeria Przedszkolaki została dodana do albumu fotograficznego

    A.M.

  • Antonia Witkowska dwukrotną laureatką!

    Antonina Witkowska, uczennica klasy 7 b, uzyskała tytuł laureata  aż w dwóch Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych organizowanych przez Kuratotorium Oświaty w Łodzi. Została Laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego oraz Laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego.

    Konkursy kuratoryjne organizowane są z myślą o uczniach zdolnych  i pracowitych, wykazujących szczególne zainteresowanie wybranym przedmiotem nauczania, prezentujących rozległą wiedzę oraz wykorzystujących umiejętność twórczego myślenia. Z całą pewnością Antonina jest taką właśnie uczennicą. Aby osiągnąć tak ogromny sukces, Antonina pracowała przez wiele miesięcy.Do konkursu z języka polskiego przygotowywała się pod kierunkiem pani Joanny Petrowicz,a do języka angielskiego-pani Katarzyny Jarząbek. Konkursy składały się z trzech etapów - etap szkolny odbył się  w listopadzie,etap rejonowy - w lutym, a etap wojewódzki - w marcu. W każdym z etapów należało uzyskać bardzo wysoki wynik procentowy. Nasza laureatka musiała wykazać się nie lada wiedzą i umiejętnościami wykraczającymi poza podstawę programową  oraz poza zakres materiału dla szkoły podstawowej. Nie należy zapominać, że Antonina to uczennica klasy siódmej, a tego typu konkursy są z reguły kierowane dla ósmoklasistów. Warto dodać, że dziewczynka przystąpiła także do Wojewódzkiego Konkursu Przdmiotowego z Matematyki (opiekun: Anna Forenc), w którym zakwalifikowała się do etapu rejonowego. Pochwałom może nie być końca, ponieważ Antosia jest jedyną uczennicą w całym powiecie z takim osiągnięciem z języka polskiego, a w całym województwie to szósty wynik! Natomiast z języka angielskiego wynik uczennicy plasuje się na trzecim miejscu w województwie!

    Osiągnięcie tytułu laureata kuratoryjnego konkursu przedmiotowego gwarantuje przyjęcie w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej, zwolnienie z tych przedmiotów z egzaminu ósmiklasisty równoznaczne z otrzymaniem wyniku 100 procent, dodatkowe punkty oraz ocenę celującą na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.

    Jesteśmy przekonani, że Antonina nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Przed nią ósma klasa i kolejne szczyty do zdobycia. Mamy nadzieję, że stanie się ona inspiracją dla przyszłych ósmoklasistów i nie tylko. Brawo Antosiu!

    Społeczność szkolna

     

    Nowa galeria Antonia Witkowska dwukrotną laureatką! została dodana do albumu fotograficznego

    A.M.

  • 3. Maja!

    W najbliższy piątek 3 maja obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Uroczysty apel z tej okazji, to w naszej szkole już tradycja. Do radosnego świętowania włączyły się klasy młodsze i starsze. Razem stworzyły niezapomniane widowisko, które było żywą lekcją historii okraszoną pięknym śpiewem i tańcem z flagami.

    Nowa galeria 3 maja! została dodana do albumu fotograficznego

    A.M.

  • „Samochody z okresu PRL oraz końca XX w. w miniaturze”

    Uczniowie klas :7b, 7ai i 8ai w ubiegłą środę 24 kwietnia 2024r. udali się do Biblioteki Miejskiej, aby obejrzeć wystawę kolekcjonera - Bartosza Janickiego, zatytułowaną „Samochody z okresu PRL oraz końca XX w. w miniaturze”. Uczniowie mieli okazję zadać pytania dotyczące historii aut w PRL-u i historii kolekcji.

    Nowa galeria „Samochody z okresu PRL oraz końca XX w. w miniaturze” została dodana do albumu fotograficznego

    A.M.

  • Rada Rodziców dba o nasze dobre samopoczucie

    W ostatnim czasie w naszej szkole zrobiło się kolorowo. Dzięki składkom zebranym na Radę Rodziców ich przedstawiciele mogli zakupić kolorowe kanapy, odnowić siedliska na już istniejących kanapach, okleić schody, a także w większej części zasponsorować zakup stojaka na rowery wraz z zadaszeniem. Oczywiście dla młodszych dzieci Rada Rodziców również szykuje niespodziankę!

    Nowa galeria Rada Rodziców dba o nasze dobre samopoczucie została dodana do albumu fotograficznego

    A.M.

  • IX Międzypowiatowy Konkurs Matematyczny

    W środę 24.04.2024r. reprezentacja naszej szkoły w składzie: Antonina Witkowska kl. 7b, Szymon Leś kl. 7d oraz Kacper Caban kl. 8a wzięła udział w IX Międzypowiatowym Konkursie Matematycznym organizowanym przez II LO w Wieluniu. Wśród laureatów znalazła się Antonina Witkowska, która zajęła III miejsce.

    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    Nowa galeria IX Międzypowiatowy Konkurs Matematyczny została dodana do albumu fotograficznego

    A.M.

  • Przedszkolaki w krainie baśni

    Nowa galeria Przedszkolaki w krainie baśni została dodana do albumu fotograficznego

    A.M.

  • Mistrzostwach Polski Taekwon-do ITF

    Ogromne gratulacje za zdobycie wielu medali w Mistrzostwach Polski Taekwon-do ITF Taekwon-do SKT.Niedźwiedź.

    Wśród zawodników znaleźli się również uczniowie naszej szkoły:

    Tymon Lesiak (III miejsce walki soft Młodziki),

    Franciszek Olejnik (I miejsce techniki specjalne i II miejsce walki soft Młodziki),

    Sonia Lesiak (III miejsce walki soft Kadeci),

    Zuzanna Sibiak (III miejsce walki hogo Kadeci)

    Adam Gibała (II miejsce walki hogo Kadeci)

    Patryk Kotala (II miejsce walki semi-contact Juniorzy Młodsi)

    oraz Piotr Jarkowski, Kacper Sibiak i Wiktoria Napierajczyk

    Życzymy wytrwałości w treningach i czekamy na kolejne sukcesy

  • II Gminny Konkurs w Układaniu Kostki Rubika pod Honorowym Patronatem Burmistrza Wielunia

    Dziś w Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej w Kurowie odbył się II Gminny Konkurs w Układaniu Kostki Rubika pod Honorowym Patronatem Burmistrza Wielunia. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Fabian Wieczorek (kl.IIIb), który zajął miejsce oraz Antoni Podyma (kl.IIa).

    Wielkie brawa dla naszych chłopców, spisali się na medal.

    Nowa galeria II Gminny Konkurs w Układaniu Kostki Rubika pod Honorowym Patronatem Burmistrza Wielunia została dodana do albumu fotograficznego

    A.M.

  • Przedszkolaki - zajęcia ruchowe

    Kolejne spotkanie z przedszkolakami odbyło się w sali gimnastycznej naszej szkoły. Były to zajęcia ruchowe przy muzyce, które wywołały wiele uśmiechów na twarzach dzieci. Nie zabrakło również odrobiny sportowej i zdrowej rywalizacji.

    Nowa galeria Przedszkolaki - zajęcia ruchowe została dodana do albumu fotograficznego

    A.M.

  • Spotkanie z panią kosmetolog

    18 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie dziewcząt klas VI-VIII z kosmetologiem z wieloletnim stażem - Panią Pauliną Spaleniak. Tematem zajęć była „Pielęgnacja skóry nastolatki. Zasady higiena i odżywianie.” Pani kosmetolog w jasny i przejrzysty sposób objaśniła młodzieży jak dbać o skórę i jak ją pielęgnować oraz jaki wpływ na nasz wygląd ma zdrowa żywność. Spotkanie zakończyło się quizem, podczas którego dziewczęta mogły wygrać upominki od Gabinet Kosmetologii Skin Expert,którego właścicielem jest pani Paulina.

    Dziękujemy

    Nowa galeria Spotkanie z panią kosmetolog została dodana do albumu fotograficznego

    A.M.

  • IV POWIATOWY KONKURS KALIGRAFICZNY „ PIÓREM O WIELUNIU”

     

    Kolejny sukces uczniów Piątki!

    Z dumą informujemy, że Antonina Pilarska - uczennica klasy III b, swoim zamiłowaniem do kaligrafii oraz perfekcjonizmem zyskała najwyższe uznanie jury i zajęła I miejsce w IV Powiatowym Konkursie Kaligraficznym „Piórem o Wieluniu” w kategorii klas młodszych.

    W rywalizacji  konkursowej,  szkołę reprezentowali także Iga Klimas – uczennica klasy V b oraz Wiktor Maksajda z klasy VIII ai.  Oboje świetnie się spisali. Zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami oraz upominkami za udział w konkursie.

    Organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa im. Władysława Bełzy w Bieniądzicach oraz Wieluński Dom Kultury. Odbyło się ono w dniu 16.04.2024r. na Dworcu Kulturalnym Wieluń- Dabrowa. Uczestnicy konkursu mogli liczyć na życzliwą atmosferę, wspaniałe nagrody i upominki, pamiątkowe dyplomy oraz słodki poczęstunek. W oczekiwaniu na werdykt uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych - pod kierunkiem p. Pauliny Skotnickiej.

     Zmagania konkursowe oceniało jury w składzie : p. Elżbieta Kalińska, p. Joanna Skotnicka –Fiuk, p. Jarosław Rozmarynowski. Uroczystego wręczenia  dyplomów oraz nagród osobiście dokonał Burmistrz Miasta Wielunia p. Paweł Okrasa.

    Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy !

    (tekst K. Derbis)

    Nowa galeria IV POWIATOWY KONKURS KALIGRAFICZNY „ PIÓREM O WIELUNIU” została dodana do albumu fotograficznego

    A.M.

  • Wycieczka do Oświęcimia

     "Pamiętajcie tylko, że byłem niewinny

      i że tak jak wy, dzisiejsi śmiertelni,

     też miałem twarz naznaczoną

     gniewem, litością i radością,

    po prostu zwykłą, ludzką twarz!"

     

                                             Benjamin Fondane, zamordowany w Auschwitz-Birkenau, 1944 r.

     

    9 kwietnia 2024 r. klasy 7c, 7d i 8ai wraz z opiekunami: p.Kamilą Derbis, p. Jolantą Olesińska i p.Anną Bednarek- Bakotą, wzięły udział w wycieczce do obozu zagłady połozonego w Oświęcimiu.

       Zwiedzanie zaczęło się od zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia pod szyderczym napisem umieszczonym przez hitlerowców nad obozową bramą: "Arbeit macht frei", co w tłumaczeniu znaczy "Praca czyni wolnym". Ten symbol obozu jest rozpoznawalny na całym świecie i kojarzy się wszystkim z masowym ludobójstwem jakie Niemcy przeprowadzili w tym i podobnych jemu miejscach, w czasie II wojny światowej.

       Trasa zwiedzania obozu rozpoczęła się przed obozową bramą z napisem : "Arbeit macht frei", co w tłumaczeniu znaczy "Praca czyni wolnym". Ten symbol obozu jest rozpoznawalny na całym świecie i kojarzy się wszystkim z masowym ludobójstwem, jakie Niemcy przeprowadzili w tym  w czasie II wojny światowej. Zwiedzanie obejmowało bloki obozowe, plac apelowy, cele śmierci i ścianę, przy której rozstrzeliwano więźniów . W jednym z bloków uczniowie mogli oglądać setki sdjęć byłych więźniów obozu, ich codzienność odtworząną na rysunkach ocalałych, zachowane pamiątki i zdjęcia. Dowiedzieli się również, jak wyglądały realia życia w Auschwitz i co ich czekało w obozowych murach, po przybyciu w masowych transportach.

       Osobny blok poświęcony był zagładzie Żydów - Szoa. W Oświęcimiu stanowili oni zdecydowaną większość osadzonych. Zginęło ich tam około 1,4 miliona. Liczba, którą trudno objąć wyobraźnią. W bloku tym oglądaliśmy prezentację multimedialną, która w sugestywny sposób opowiadała o przedwojennym życiu Żydów w Niemczech oraz wszystkim tym, co spotkało ich później w wyniku dojścia Adolfa Hitlera i nazistów do władzy. Bardzo pouczająca i świetnie zaprojektowana ekspozycja multimedialna przykuła naszą uwagę na dłużej. Szczególne wrażenie zrobiła wielka księga imion "Karty Pamięci", gdzie zapisano imiona ponad 4 milionów zamordowanych w czasie II wojny światowej Żydów. Wciąż nie jest to lista kompletna i wiele ofiar nazizmu pozostaje bezimienna. Paradoksalnie o nich też przypomina ta multistronicowa księga.

       Kolejnym przystankiem w czasie naszego zwiedzania obozowych baraków była tzw. "Kanada" - barak, w którym więźniowie gromadzili i segregowali osobiste rzeczy należące do więźniów, odbierane im w momencie przybycia do obozu. To tam zobaczyliśmy słynne ekspozycje tysięcy okularów, protez, przyborów toaletowych, butów, walizek i innych rzeczy, niegdyś należących do osadzonych, przybywających tutaj z terenów niemal całej Europy.

       Ostatni punkt zwiedzania Auschwitz, to najbardziej ponure miejsce w całym obozie: "łaźnia", spełniajaca funkcję komory gazowej i znajdujące się w tym samym budynku krematorium, w którym palono ciała zagazowywanych więźniów.    Niedaleko krematorium znajduje się szubienica, na której swoje życie zakończył komendant obozu Rudolf Hoess, stracony za swoje zbrodnie w 1947 roku.    Po zwiedzeniu obozu w Auschwitz I w Oświęcimiu, przejechaliśmy do części obozu Auschwitz II w Brzezince. To olbrzymi teren leżący niedaleko Oświęcimia, w którym znajdowała się druga część obozu nazywanego dzisiaj Aschwitz-Birkenau. Tam oglądaliśmy rampę obozową, na której przyjmowano transporty z więźniami, pomnik poświęcony pamięci ofiar tej fabryki śmierci, ruiny krematoriów wysadzone w trakcie likwidacji obozu i podczas buntu więźniów Sonderkommanda oraz zachowane do dzisiaj baraki kobiecej części Brzezinki. Wszystko to stanowiło smutne dopełnienie wizji zagłady, jaką mogliśmy prześledzić przez ostatnie parę godzin zwiedzania instalacji obozowych. Obrazy, myśli i przeżycia, każdy z uczestników wycieczki z pewnością zachowa na długo... (tekst A. Bednarek - Bakota)

    Nowa galeria Wycieczka do Oświęcimia została dodana do albumu fotograficznego

    A.M.

  • SKO

    W naszej szkole działa SKO przy Banku PKO BP - cieszymy się, że pierwszaki postanowiły oszczędzać na swoje marzenia! Dzięki ciekawym programom uczniowie uczą się bezpieczeństwa w sieci :) 

  • Marsz Dla Autyzmu

    Jak co roku i tym razem nasza szkoła wzięła udział w Niebieskim Marszu dla Autyzmu,zorganizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych w Wieluniu. Szkołę reprezentowały klasy IVa, VIa oraz VIIa wraz z opiekunami. Po marszu klasy IVa oraz VIa udały się do Powiatowej Biblioteki Publicznej, aby obejrzeć wystawę przygotowaną przez uczniów Zespołu Szkół Specjalnych.

    Nowa galeria Marsz Dla Autyzmu została dodana do albumu fotograficznego

    A.M.

  • Zajęcia adaptacyjne - 12.04.2024

    Kolejne zajęcia dla przyszłych pierwszoklasistów za nami. 9 kwietnia przyszli nasi uczniowie w ramach zajęć „Zabawy z nauką” stali się eksperymentatorami. Otoczeni opieką przez starsze koleżanki bezpiecznie otrzymali dwutlenek węgla aby następnie zbadać jego właściwości.

    Mamy nadzieję, że rozbudziliśmy ciekawość i dostarczyliśmy niezapomnianych wrażeń.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich w Wieluniu
    ul. Traugutta 38
  • (43) 843-42-75

    Regon - 000259376

Galeria zdjęć